Dodany: 28.05.2004 22:22|Autor: bazyl3

Książka: Opowieści z Wilżyńskiej Doliny
Brzezińska Anna (ur. 1971)

bez tytułu

Fantasy nie jest moją ulubioną literaturą, ale od czasu do czasu lubię zanurzyć się w świat czarów, księżniczków i innych magów. Dodatkowo przyjemność sprawia mi, gdy książka napisana jest z tak zwanym "jajem". Tego spodziewałem się po książce pani Anny i właściwie się nie zawiodłem.

Pseudośredniowieczny świat, w którym osadzona jest akcja, stworzony został nader poprawnie i nic w tym dziwnego, gdyż autorka jest z zamiłowania i wykształcenia mediewistką. Miejscem akcji jest odludna wioska, położona w tytułowej Dolinie. Ma własne władze, zarówno świeckie (władyka), jak i duchowne (proboszcz, opat), ale i tak najważniejszą osobą w okolicy (i w książce IMO także) jest wiedźma - Babunia Jagódka. Wokół jej, nader barwnej i tajemniczej, postaci wszystko się kręci. To do niej przychodzą po poradę mieszkańcy, to ona opiekuje się Doliną i, mimo że kapryśna i zrzędliwa, wzbudziła moją sympatię. Szczególnie zaś podobało mi się jej specyficzne, ironiczne poczucie humoru i wielka życiowa mądrość ;).

"Opowieści..." to zbiór powiązanych chronologicznie opowiadań, które tworzą pewną całość. Polecam na poprawienie sobie humoru, choć i gorzkiej refleksji w nich nie brakło.