Dodany: 11.02.2021 17:25|Autor:

Pasjonująca historia wyścigu do rozszyfrowania tajemnic jednej z najważniejszych cząstek żywych organizmów.

Każdy z nas słyszał o DNA – nośniku informacji genetycznej, unikatowym dla każdego organizmu. Jest on jednak tylko zakodowanym wzorcem procesów życiowych obecnym w naszych komórkach. Niewielu z nas wie, że jednym z kluczowych elementów, które go ożywiają jest rybosom – gigantyczna maszyna molekularna złożona z milionów atomów. Rozszyfrowanie jego struktury i funkcji przyczyniło się do licznych przełomów w medycynie.

Książka jest relacją z wielu lat badań nad mechanizmem działania rybosomu, zwieńczonych Nagrodą Nobla. Znajdziemy w niej także portrety naukowców jako zwykłych ludzi, motywowanych nie tylko pragnieniem poznania tajemnic przyrody, ale także osobistymi aspiracjami i rywalizacją. Zazdrość, pieniądze, sukces i sława – "Maszyna genów" to pełna zaskakujących faktów opowieść o świecie nauki.

"Zachwycająca i inspirująca książka".

Siddhartha Mukherjee

"Maszyna genów to lektura najwyższej klasy".

Bill Bryson

"Każdy, kto pragnie poznać mechanizmy działania współczesnej nauki, powinien ją przeczytać".

"Nature"

[Copernicus Center Press, 2021]