Dodany: 16.04.2021 18:26|Autor:

Książka: Cicho, cichutko
Karpowicz Ignacy
Notę wprowadził(a): reniferze

Jeden z najciekawszych polskich pisarzy współczesnych – autor takich znakomitych powieści jak "Sońka" czy "Miłość" – powraca z długo przez czytelników wyczekiwaną fabułą. Ignacy Karpowicz w "Cicho, cichutko" nawiązuje luźno do rzeczywistych zdarzeń, łączy minione z teraźniejszym, tragiczne z komicznym, zmienia punkty widzenia i narracje, tworząc sagę przewrotną, odważną i porywającą.

Saga po Karpowiczowemu przewrotna.

Pewnej wigilijnej nocy Michał (Miś) wymyka się śmierci. Ma dwa lata, gdy giną jego rodzice i siostrzyczka. Dorasta pod opieką ciotki, w ciszy. Ucieczki szuka w wirze swobodnego, wielkomiejskiego życia, w którym często towarzyszy mu najlepszy przyjaciel, Pisarczyk.

Annie wymyka się miłość. Jej rodzice są przesiedleńcami znad Dniepru. Przeżyli strategiczne zatopienie własnej wsi w czasie wojny. "Topieni", jak mówią we wsi polscy sąsiedzi. A "topieni" nie powinni wydawać się za miejscowych. I dlatego Anna chce uciec wraz ze swoim ukochanym Piotrem.

Teraz do dzieła przystępuje Pisarczyk.

Ze skrawków wspomnień, opowieści i tropów rekonstruuje historie Misia i Anny. Śledzi, co połączyło i zagmatwało życie tych dwojga. Wreszcie może zostać opowiedziane to, o czym dotąd było cicho, cichutko…

"Istnieją cechy wspólne dla całej twórczości Ignacego Karpowicza – (graniczące z obsesją) wyczulenie na relacje międzyludzkie, (granicząca z okrucieństwem) ironia, podejrzliwość wobec języka jako systemu. Ale poza tym każda jego książka jest inna. Niewielu pisarzy w naszej literaturze równie odważnie eksperymentuje z tworzywem literackim. I z czytelnikiem".

Przemysław Czapliński

IGNACY KARPOWICZ (ur.1976) – polski pisarz współczesny. Autor powieści "Niehalo", "Cud", "Gesty", "Balladyny i romanse", "Ości", "Sońka", "Miłość". Laureat Paszportu "Polityki", wielokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike.

[Wydawnictwo Literackie, 2021]

Użytkownik: reniferze 01.10.2023 09:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeden z najciekawszych po... | reniferze
Pierwsza część książki to pożegnanie z przyjacielem. Poruszające, momentami nawet zbyt intymne, żeby było w pełni zrozumiałe. Druga część... początkowo zdezorientowała mnie całkowita zmiana stylu, potem zaczęłam się wciągać. Ale wtedy autor sięgnął po autentyczną tragedię sprzed lat, i poczułam silną niechęć, że ten temat znowu jest eksploatowany. Tak niepotrzebnie, wręcz bezdusznie. Już nie odzyskałam sympatii do książki, doczytałam ją bez przyjemności.