Dodany: 04.05.2021 18:36|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury maja 2021

39.
Chłopiec, którego nikt nie kochał (Watson Casey)
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Tu w zasadzie nie ma o czym długo pisać. Niezmiernie podziwiam ludzi, którym chce się naprawiać koszmarne rodzicielskie zaniedbania, takie, które nigdy nie powinny się wydarzać. Niezwykli ludzie nie dość że chcą te dzieci kochać, to jeszcze próbują im zapewnić lepszy start. I wykorzystują do tego w zasadzie ostatnią szansę.
40.
Wrony (Dvořáková Petra)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Świetna książka o niesprawiedliwości i krzywdzie porównywania jednego dziecka do drugiego. Między innymi, bo wiele w niej innych równie ważnych tematów.
Bardzo dobre ostrzeżenie przed otaczaniem się schematami. I próbowaniem wtłoczenia w schemat. Dziecko nieprzeciętne to trud i dar, ale mimo wszystko jednak powinien być zwłaszcza dar, a ludzie do siebie podobni, kalkowani, nigdy nie mogą być sobą. I to przestaje rozumieć dzisiejszy świat, ze straszliwą dla ogółu społeczeństwa szkodą.
41.
Lux perpetua (Sapkowski Andrzej)
Gatunek: fantasy
Wolę Wiedźmina, ale całkiem ciekawa fabuła, gdyby nie taki trochę nie bardzo jak dla mnie koniec. Wszystko epickie, wymagające wysiłku.
42.
Król Edyp (Sofokles (Sophocles))
Ocena: 4,5/6
Gatunek: utwór dramatyczny
Zaległości ze szkoły, koncepcja ciekawa, ale nie wiem, czy zapamiętam na dłużej, nie sądzę.
43.
Plastusiowy pamiętnik (Kownacka Maria)
Ocena: 3,5
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Trąci myszką niezgorzej. Nie dało rady i u mnie, i u dziecka, idea jako taka nam się podoba, przyjaciela, ludzika, do którego szepcze się sekrety,opowiada dzień i który towarzyszy w szkole. Ale do współczesnej małej czytelniczki, a także dla dorosłego czytelnika no nie bardzo. Dla młodego nudne, dla dużego te przygody wydają się bardziej bzdurne niż rozbudzające wyobraźnię. Ale kilka czułych ładnych momentów dorosły złapie.
44.
Czarna lista (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina))
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Tom o Kamieńskiej, bez Kamieńskiej, i to tłumaczenie już legendarne raz od początku, raz od końca, a ty skacz człowieku, nadrabiaj ciągle. :)
Lubię styl autorki, niespieszny. Ładny język, a że z późniejszych tomów pamiętam historię głównego bohatera i jego córeczki, nawet brak Nastii mi nie przeszkodził w niezłej rozrywce. Marinina jak dla mnie i na moje potrzeby zawsze ma te swoje kryminały tak między 4 a 5 i tego właśnie od niej oczekuję.
45.
Niemowa (Hjorth Michael, Rosenfeldt Hans)
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Takie jak to te wszystkie kryminały, nie najgorsza rozrywka. Choć Sebastian Bergman to wyjątkowo nieprzyjemny typ, ale może właśnie przez to prawdziwy dosyć. Sprawa ciekawa.
46.
Jak lepiej myśleć: Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych (Petitcollin Christel)
Ocena: 4
Gatunek: nauki społeczne
Na fali pierwszej książki, mocno przegadana, dużo uproszczeń, jeszcze więcej przykładów trochę jak dla idioty. W kontekście nadwydajnego umysłu, który myśli szybko i wielotorowo to nawet trochę zabawne. Dramatu nie ma, ale lepiej by było wypisać większą ilość konstruktywnych przykładów niż teoretyzować z nieco marnym efektem. Pod pretekstem - doczytajcie sobie, można, ale nie trzeba.
47.
Piaskun (Kepler Lars (właśc. Ahndoril Alexander, Coelho Ahndoril Alexandra))
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
To było dobre, bez dwóch zdań. Trzymało mocno w napięciu prawie cały czas, o to chyba chodzi w kryminale. :) Dlaczego, ciekawość, wszyscy ci autorzy krzywdzą tak tych swoich policjantów. Im porządniejszy człowiek, tym bardziej mu dowalić, nie rozumiem. Ale może to sprzedaż podnosi. :P