Dodany: 25.06.2021 12:38|Autor:

Książka jest subiektywnym przewodnikiem, w którym Elżbieta Dzikowska znająca niemal cały świat, pokazuje wiarygodnie ciekawe regiony naszego kraju - przyrodę, zabytki, tradycje, ludzi z pasją - zachęcając do poznawania Polski.

Zamieszczone mapki oraz adresy miejsc, w których można się przespać i smacznie zjeść dostarczają książce dodatkowych wartości informacyjnych. Jest to więc przewodnik, ale przewodnik zmuszający do refleksji nad dziejami dawnymi i współczesnością. Przewodnik naprawdę piękny, ciekawy i atrakcyjny turystycznie.

Walory książki doceniono, przyznając jej nagrodę "Bursztynowego Motyla" w Konkursie im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Sama Autorka, zachęcając do lektury, powiedziała w jednym z wywiadów: "Dobrze byłoby wprowadzić zwyczaj weekendowych wyjazdów zwłaszcza, że w kalendarzu kilka razy w roku mamy tzw. długie weekendy. Wówczas można zaplanować trzy-, czterodniowy wyjazd w określony region Polski. Proponuję taką właśnie turystykę czynną, a nie wypoczynkową, bo sama tylko taką uprawiam. Myślę, że mój przewodnik może zainspirować do takiego zagospodarowywania wolnego czasu".

[Wydawnictwo Rosikon Press, 2006]