Dodany: 21.07.2021 01:27|Autor:

Książka: Widmokrąg
Kuczok Wojciech
Notę wprowadził(a): Pingwinek

"»Widmokrąg« czyta się wyśmienicie. Każde opowiadanie ma swój oddzielny rytm i nastrój, każde jest popisem artystycznym innego rodzaju".

Dariusz Nowacki, "Gazeta Wyborcza"

"Miłość z silnym ładunkiem erotycznym jest w tych opowiadaniach motywem dominującym i trzeba przyznać, że Kuczok jak mało kto potrafił znaleźć tu własny pomysł i język".

Mariusz Czubaj, "Polityka"

Wojciech Kuczok (ur. 1972) - prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta. Autor powieści "Gnój" (W.A.B. 2003), "Senność" (W.A.B. 2008) i "Spiski" (W.A.B. 2010) oraz zbiorów opowiadań "Opowieści słychane" (1999), "Szkieleciarki (2002), "Widmokrąg" (W.A.B. 2004) i "Opowieści przebrane" (W.A.B. 2005). Powieść "Gnój" uhonorowano m.in. nagrodą NIKE i Paszportem "Polityki", przełożono ją na piętnaście języków; na podstawie wybranych wątków autor napisał scenariusz filmu "Pręgi", wyreżyserowanego przez Magdalenę Piekorz. "Senność" została przełożona na język niemiecki i rosyjski; filmową wersję "Senności" także wyreżyserowała Magdalena Piekorz. Kuczok pisuje ponadto eseje: w 2006 roku nakładem W.A.B. ukazał się zbiór "To piekielne kino", w 2009 kolejna książka o filmie - "Moje projekcje". Ostatnio Kuczok opublikował tomik zapisków z podróży "Poza światłem" (W.A.B. 2012).

[Wydawnictwo W.A.B., 2013]