Dodany: 21.07.2021 22:53|Autor:

Na zalanej światłem księżyca plaży ojciec przytula śpiącego syna, czekając na świt i przypłynięcie łodzi. Opowiada chłopcu o swoim dzieciństwie. O tym, jak długo trwało lato, które zawsze spędzał na syryjskiej wsi w domu jego dziadków, jak szumiały drzewa oliwne, jak beczały kozy, jak babcia w kuchni tłukła garnkami. Mówi również o swoim mieście, o znajdującym się tam meczecie i wielkim bazarze, o tym, jak zatłoczone były uliczki Hims, zanim z nieba zaczęły spadać bomby i musieli uciekać.

Kiedy wzejdzie słońce, ojciec i syn, razem z innymi czekającymi na plaży, zabiorą swój dobytek i wyruszą w niebezpieczną podróż przez morze w poszukiwaniu domu.

Khaled Hosseini jest jednym z najchętniej czytanych pisarzy na świecie. Łączny nakład jego powieści - "Chłopiec z latawcem", "Tysiąc wspaniałych słońc" oraz "I góry odpowiedziały echem" - przekroczył 55 milionów egzemplarzy. Hosseini jest ambasadorem dobrej woli w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Agencji ONZ ds. Uchodźców. Jest także założycielem Fundacji Khaleda Hosseiniego, która zajmuje się organizowaniem pomocy humanitarnej dla mieszkańców Afganistanu. Urodził się w Kabulu, a obecnie mieszka w północnej Kalifornii.

Dan Williams jest działającym w Londynie malarzem, który wykonał ilustracje do po raz pierwszy publikowanych w "Guardianie" fragmentów powieści "Tysiąc wspaniałych słońc". Jego prace ukazują się m.in. w "National Geographic", "Rolling Stone" czy "Wall Street Journal".

[Wydawnictwo Albatros, 2018]