Dodany: 30.07.2021 23:07|Autor:

Książka: Kompleks Portnoya
Roth Philip
Notę wprowadził(a): Pingwinek

"Kompleks Portnoya" ukazał się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku. Było to wówczas głośne wydarzenie literackie, które już na trwałe wpisało się w historię współczesnej literatury amerykańskiej.

Powieść jest słynnym wyznaniem Alexandra Portnoya, który powodowany w życiu nieposkromioną seksualnością, nie może się jednocześnie uwolnić od całego bagażu dzieciństwa ze wszystkimi jego cieniami i blaskami.

"Panie doktorze, proszę mi powiedzieć, czego mam się najpierw pozbyć - nienawiści... czy miłości? Bo nie doszedłem jeszcze do wspomnień, które sprawiają mi przyjemność, to znaczy wywołują błogie, dotkliwe poczucie nostalgii! Wszystkie te obrazy... bombardują mój umysł tak natarczywie, że przez chwilę zapominam, gdzie jestem... gdyż myślą wracam do nich, do dzieciństwa. Niby to tylko błahostki, a przecież stanowią chwile równie przełomowe dla dziejów mojego istnienia jak chwila poczęcia..."

W roku 1997 Philip Roth uhonorowany został nagrodą Pulitzera za powieść "Amerykańska sielanka". W 1998 otrzymał w Białym Domu National Medal of Arts, a w 2002 zdobył najwyższą nagrodę American Academy of Arts and Letters - Gold Medal in Fiction. Roth jest dwukrotnym laureatem National Book Award i National Book Critics Circle Award oraz trzykrotnym - PEN/Faulkner Award. "Spiskowi przeciwko Ameryce" Stowarzyszenie Historyków Amerykańskich przyznało w roku 2005 swoją nagrodę dla "wybitnej powieści historycznej poświęconej tematyce amerykańskiej i opublikowanej w latach 2003/2004".

W ostatnim czasie Roth otrzymał dwie najbardziej prestiżowe nagrody PEN: w 2006 roku PEN/Nabokov Award, natomiast w roku 2007 - PEN/Saul Bellow Award za osiągnięcia w dziedzinie literatury amerykańskiej.

Philip Roth jest jedynym żyjącym pisarzem amerykańskim, którego dzieła zebrane wydawane są w kanonicznej edycji Library of America.

[Wydawnictwo "Czytelnik", 2011]