Dodany: 11.08.2021 15:14|Autor:

Książka: Żmijowisko
Chmielarz Wojciech
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Thriller psychologiczny mistrza kryminału.

Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle - odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje.

Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu.

Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. Przez te dwanaście miesięcy znienawidziła go cała Polska. Ale - jak się okazuje - nie wraca tam sam...

"Żmijowisko" to opowieść o tragedii, która niszczy. O rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. Uczuciach, które trwają pomimo mijających lat i nie niosą pocieszenia. Zdradzie, bólu i miłości. Strachu, zbrodni i karze. O tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci i jak wiele nas to kosztuje.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) - autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w "Pulsie Biznesu", "Pressie", "Nowej Fantastyce", "Pocisku" i "Polityce". Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: "Podpalacz" (2012), "Farma lalek" (2013), "Przejęcie" (2014), "Osiedle marzeń" (2016) i "Cienie" (2018), cyklu gliwickiego: "Wampir" (2015) i "Zombie" (2017) oraz postapokaliptycznej powieści "Królowa głodu" (2014). Mieszka w Warszawie.

"Pisarz zagląda w głąb ludzkich dusz, aby sprawdzić, jak daleko ludzie mogą się posunąć, by dostać się do przyjemniejszej części rzeczywistości".

Piotr Bratkowski, "Newsweek"

"Przyjacielski wyjazd, o którym trzeba natychmiast zapomnieć, zniknięcie, którego nie można wymazać z pamięci, i demony, które rodzą się z poczucia braku. Chmielarz wychodzi z ram thrillera; to historia zdradzanych dorosłych i ich dzieci, które dawno zniknęły im z pola widzenia. Sielsko już było, czas na »Żmijowisko«!"

Łukasz Wojtusik, TOK FM

"Choć to genialny kryminał, to nie znalezienie sprawcy jest tu najważniejsze. Chmielarz po mistrzowsku opisuje toksyczne relacje, napięcia, przemilczenia, narastającą frustrację, aż do wbijającego w fotel finału. Nikt tak jak on nie potrafi wejść do głowy bohaterów i pokazać ich z wszystkimi zaletami i przywarami. Przywarami zwłaszcza".

Anna Misztak, redaktor naczelna lubimyczytac.pl

"Fascynująca układanka podejrzeń, napięć i namiętności. Zbrodnia okazuje się tylko pretekstem, żeby pokazać ludzkie żmijowisko. Chmielarz, autor rewelacyjnych kryminałów, dowodzi, że jest wnikliwym obserwatorem obyczajowości i świetnym psychologiem".

Anna Luboń, "Elle"

"Chmielarz znów to zrobił. Napisał wciągający kryminał, który sięga dalej niż inne powieści gatunkowe. »Żmijowisko« to powieść o nienawiści i pogardzie. I o tym, jak niszczą one życia tych, którzy nienawidzą, i o tych, którzy padają ich ofiarą".

Robert Ziębiński, redaktor naczelny "PLAYBOYA"

[Wydawnictwo Marginesy, 2018]