Dodany: 14.08.2021 21:55|Autor:

"Człowiek to istota społeczna, która usilnie stara się wierzyć w swoją niezależność. Ale czy na pewno możemy istnieć niezależnie od otaczających nas ludzi i reguł, od systemu? A może system społeczny definiuje nasze życie bardziej, niż gotowi jesteśmy przyznać? Janusz A. Zajdel, jeden z najwybitniejszych polskich twórców fantastyki nie bał się odpowiadać na to pytanie w swoich utworach, dzięki którym do dzisiaj pozostaje niedoścignionym mistrzem fantastyki socjologicznej, zadającym trudne pytania i zachęcającym do zastanowienia się nad otaczającą nas rzeczywistością.

Antologia, którą macie przed sobą, powstała jako pokłosie konkursu literackiego »Światy Zajdla«, ogłoszonego w związku z Rokiem Zajdlowskim i 75-tą rocznicą urodzin pisarza, zorganizowanego przez portal Alchemia Słowa (www.alchemiaslowa.net) oraz Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki »Avangarda« (www.ava.waw.pl). Jury konkursowe w składzie: Rafał Kosik, Andrzej Zimniak, Magdalena Małek, Olga »Issay« Sienkiewicz i Ida Żmiejewska wybrało szczęśliwą siódemkę spośród ponad czterdziestu tekstów. Wszystkie wybrane opowiadania – w taki czy inny sposób – dotykają tematyki systemów totalitarnych, która Januszowi A. Zajdlowi była szczególnie bliska i przewijała się co rusz w jego utworach.

Życzymy przyjemnej lektury!"

Jury
Redakcja Alchemii Słowa
Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki "Avangarda"

"Należy zwrócić uwagę, że historia wykazała także powierzchowność innego sądu, wywodzącego się ze starożytności, a głoszącego, iż lud potrzebuje jakoby tylko chleba i igrzysk. Nieraz mogli się przekonać różni późniejsi władcy, że otrzymawszy sam chleb, lud niechybnie zapyta zaraz o masło i wędlinę, bojkotując najatrakcyjniejsze nawet igrzyska".

Janusz A. Zajdel, "Limes Inferior"

[Wydawnictwo Almaz, 2013]