Dodany: 01.10.2021 09:01|Autor:

Książka: Obcy
Camus Albert
Notę wprowadził(a): margines

"Obcy" w nowym przekładzie Marka Bieńczyka.

"Kłamać nie znaczy tylko twierdzić, że jest coś, czego nie ma. To także, to przede wszystkim, powiedzieć więcej niż jest, i - w przypadku ludzkiego serca - powiedzieć więcej, niż się czuje. Czynimy tak wszyscy, codziennie, żeby uprościć sobie życie. Mersault wbrew pozorom nie chce upraszczać sobie życia. Mówi, jak z nim jest, nie chce maskować uczuć, i to sprawia, że społeczeństwo natychmiast czuje się zagrożone. […] Mersault nie jest […] wrakiem, lecz biednym, obnażonym człowiekiem, zakochanym w słońcu, który nie pozostawia cienia. […] Ożywia go głęboka, gdyż uporczywa namiętność, pasja absolutu i prawdy. […] Nie byłoby zatem błędem odczytywanie »Obcego« jako historii człowieka, który bez żadnego heroizmu godzi się umrzeć za prawdę".

Albert Camus

"[Publikacja »Obcego« miała] podobną społeczną siłę, co wynalazek baterii elektrycznej albo prasy brukowej; to zdarza się tym tylko dziełom, które pojawiają się nagle na zakręcie historii, by wskazać na przełom i zapowiedzieć nową wrażliwość […] coś w tej książce nadal śpiewa i nadal nas rozdziera. Na tym polega jej zdwojona władza piękna".

Roland Barthes

"Słońcu i śmierci nie da się spojrzeć w oczy".

La Rochefoucauld

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021]