Dodany: 27.12.2021 08:27|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarła Joan Didion

Didion Joan, której eseje, wspomnienia, powieści i scenariusze opisują współczesne społeczeństwo amerykańskie, zmarła w wieku 87 lat - podała Agencja Reutera. Didion Joan tworzyła w nurcie "nowego dziennikarstwa", które wprowadziło stosowanie w reportażu i eseju technik zaczerpniętych z literatury pięknej.

O śmierci pisarki z powodu komplikacji wywołanych chorobą Parkinsona poinformował jej wydawca Penguin Random House.

“Didion była jedną z najbardziej przenikliwych pisarek i wnikliwych obserwatorek w kraju. Jej najlepiej sprzedające się dzieła beletrystyczne, komentarze i wspomnienia otrzymały wiele wyróżnień i są uważane za współczesną klasykę” – napisał wydawca w oświadczeniu.

Pisarka była w 2005 roku laureatką National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, za książkę “Rok magicznego myślenia (Didion Joan)”, w której opisuje żałobę po stracie męża. Książka ta znalazła się także w finale Nagrody Pulitzera w kategorii biografii i autobiografii. Dodatkowo, w 2013 roku Didion Joan została odznaczona przez ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamę Narodowym Medalem Sztuk.

W sumie Didion Joan napisała 19 książek; jej debiutem był “Rzekobieg (Didion Joan)” z 1963 roku, gdy pracowała w amerykańskim “Vogue’u”.

Didion Joan łączyła działalność dziennikarską z twórczością literacką. Jej powieści psychologiczno-obyczajowe poruszały kwestie dezintegracji współczesnego społeczeństwa. W zbiorach esejów poddała krytyce amerykańską rzeczywistość społeczno-polityczną.

W Polsce kilka książek Didion Joan opublikowano w latach 80.; w 2019 roku wydano “Rok magicznego myślenia (Didion Joan)”, a w 2021 “Powiem wam, co o tym myślę (Didion Joan)” – zbiór wysoko cenionych esejów, które pisała w latach 1968-2000.

Źródło: PAP
Zdjęcie: East News