Dodany: 16.02.2022 18:09|Autor:

"Wpływ Ojców Kościoła na prozę staropolską przełomu szesnastego i siedemnastego stulecia należy do istotnych problemów, które rzutują na rozumienie idei fundamentalnych dla ówczesnej myśli katolickiej i protestanckiej. W książce dokonałem interpretacji wybranych dzieł z zakresu prozy staropolskiej przełomu szesnastego i siedemnastego wieku. W ramach zaprezentowanych analiz starałem się opisać oddziaływanie spuścizny patrystycznej na kształt ówczesnej myśli religijnej, zarówno katolickiej, jak i protestanckiej (luterańskiej, kalwińskiej, unitariańskiej). Zdecydowałem się natomiast na pominięcie piśmiennictwa prawosławnego, które wymyka się kompetencjom historyka literatury i kultury polskiej, wymagając osobnych studiów. Za początkową cezurę czasową uznałem rok 1545 jako rozpoczęcie obrad Soboru Trydenckiego, natomiast za cezurę końcową przyjąłem rok 1658, czyli tzw. »wygnanie arian z Polski«. Obie daty wyznaczają, w moim przekonaniu, zasadniczą zmianę paradygmatu w definiowaniu istoty oraz celów humanizmu, a więc także w podejściu do dziedzictwa Ojców Kościoła. Zauważamy tu wyraźne przejście z modelu filologicznego do modelu konfesyjnego".

Ze wstępu Michała Gołębiowskiego

Michał Gołębiowski - polski historyk literatury, tłumacz, eseista. W 2020 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2016-2017 otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.

[Collegium Columbinum, 2022]