Dodany: 04.03.2022 08:59|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

90. rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego


4 marca 1932 roku w Pińsku na Polesiu urodził się Ryszard Kapuściński. W 90. rocznicę urodzin legendy polskiego i światowego reportażu przybliżamy Wam jego sylwetkę.

Kapuściński Ryszard w latach 1952 – 1956 studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach wrócił do „Sztandaru Młodych”, do którego pisał jeszcze przed maturą. Po wydaleniu ze "Sztandaru" został redaktorem działu krajowego w „Polityce". Szerszą rozpoznawalność przyniosły mu relacje z ogarniętego wojną domową Konga w 1958 roku. Podróż do Afryki prawdziwie rozbudziła zamiłowania reporterskie Kapuścińskiego.

Debiut literacki Kapuściński Ryszard, już wtedy znanego i cenionego reportera, to Busz po polsku (Kapuściński Ryszard) z 1962 roku –  cykl reportaży o tematyce krajowej. W tym samym roku Kapuściński Ryszard został pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej. To właśnie z ramienia PAP-u przez 6 lat był korespondentem z Afryki. Pobyt na Czarnym Lądzie był okresem szczególnie intensywnej i ciężkiej pracy reporterskiej - w Afryce wówczas trwało wiele procesów transformacyjnych, zmieniały się rządy, wybuchały rebelie i powstania. Kapuściński Ryszard potrafił wyczuć wewnętrzne napięcia, posiadał prawdziwy instynkt reportera. Często ryzykował własnym życiem i zdrowiem. Bez wątpienia było to jednym z powodów ogromnej popularności autora wśród cztelników. Bezpośrednim efektem tej podrózy były ksiązki Czarne gwiazdy (Kapuściński Ryszard) (1963) i Gdyby cała Afryka... (Kapuściński Ryszard) (1969).

W 1968 roku Kapuściński Ryszard wrócił do kraju na rehabilitację po malarycznym zapaleniu opon mózgowych i gruźlicy. Jednak jego przerwa od reporterskich wypraw nie trwała długo - wkrótce wyruszył na Kaukaz, podróżując po południowych republikach ZSRR. Efektem tej eksapady jest Kirgiz schodzi z konia (Kapuściński Ryszard) (1968). W tym samym roku wyjechał na 5 lat do Ameryki Południowej i został stałym korespondentem - kolejno w Chile, Brazylii i Meksyku. Tam, podobnie jak w Afryce, był świadkiem krwawych zamieszek i zamachów stanu. Owocami tych obserwacji były książki Chrystus z karabinem na ramieniu (Kapuściński Ryszard) (1975) i Wojna futbolowa (Kapuściński Ryszard) (1978). Kapuściński Ryszard w 1974 odwiedził Azję i Afrykę, w 1975 Bliski Wschód, w latach 1975/1976 – Angolę, co opisał w książce Jeszcze dzień życia (Kapuściński Ryszard) (1976). Szczególnie ważne książki związane z tym okresem to Cesarz (Kapuściński Ryszard) (1978) i Szachinszach (Kapuściński Ryszard) (1982) .

W książkach tych Kapuściński Ryszard zaskoczył wszystkich sposobem przedstawienia reportażu. Łącząc cechy reportażu z powieścią, dał się poznać jako doskonały pisarz. Książki te odbiły się światowym echem, przynosząc laury uznania dla pióra Kapuściński Ryszard. Szczególnie głośno mówiono o Cesarz (Kapuściński Ryszard), który został przetłumaczony na 30 języków (m.in. na japoński i perski).

Lata 80. w życiu Kapuściński Ryszard to okres odpoczynku i wytchnienia. Z reportera stał się publicystą, pisarzem, poetą i myślicielem. Wyrazem tego był zbiór wierszy Notes (Kapuściński Ryszard) (1986) oraz Lapidarium (Kapuściński Ryszard) (1990) – cykl aforyzmów i refleksji nad życiem. Jednak okres „reporterskiego oddechu” nie trwał długo. Już w 1993 Kapuściński Ryszard wydał Imperium (Kapuściński Ryszard), książkę będącą relacją z podróży po byłych południowych republikach ZSRR. Książka jest opisem zmian, jakie zaszły po upadku ZSRR. Kolejną książką Kapuściński Ryszard jest Heban (Kapuściński Ryszard) (1998), będąca powrotem do tematyki afrykańskiej.

W 2000 ukazała się czwarta część "Lapidarów" - Lapidarium IV (Kapuściński Ryszard). Jesienią 2000 wydany został album fotograficzny "Z Afryki", zawierający zdjęcia z afrykańskich podróży Kapuściński Ryszard. Kolejną wydaną pozycją była Lapidarium V (Kapuściński Ryszard) (listopad 2002). W 2003 wydany został Autoportret reportera (Kapuściński Ryszard), a w kolejnym roku -  Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard). Pod koniec swojego życia Kapuściński Ryszard opublikował tomik wierszy Prawa natury (Kapuściński Ryszard) oraz zbiór esejów Ten Inny (Kapuściński Ryszard).

Kapuściński Ryszard zmarł 23 stycznia 2007 roku.

Źródło: kapuscinski.info
Zdjęcie: Wojciech Druszcz / Polityka
Opracowanie: DZ

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: