Dodany: 04.03.2022 13:53|Autor: Tifanis

Marzec 2022

1/12. Flirty bez znieczulenia (Cach Lisa)
2/13. Idealna (Stachula Magda)

Bohaterami powieści są Anita i Adam. Niegdyś byli szczęśliwym małżeństwem. Oddawali się codzienności, pracy, podróżom, drobnym i większym przyjemnością. Życie było proste, a oni czerpali z niego wszytko, co najlepsze. Ten stan mógłby trwać dłużej, gdyby pewnego wieczoru nie zaczęli starać się o dziecko. Według Adama, Anita od początku, od chwili pierwszego spotkania, była idealna - uśmiechnięta perfekcjonistka. Z czasem stała się humorzastą frustratką. Kiedyś za nią szalał, teraz męczy go jej towarzystwo, gdyż całe ich aktualne życie zostało podporządkowane pragnieniu posiadania dziecka. Pragnieniu, które w połączeniu z perfekcjonizmem i zorganizowaniem Anity, staje się początkiem i sednem małżeńskich kłopotów. Anita pracuje w domu, zajmuje się pozycjonowaniem stron, a w wolnym czasie obserwuje życie ludzi za pomocą miejskiego monitoringu. Kamerka umieszczona w praskim tramwaju jest jej ulubioną i regularnie odwiedzaną.
Poznajemy też Eryka - artystę, który pracuje na zamówienie i za sprawą uwodzicielskiej kobiety wplątuje się w aferę kryminalną. I w końcu postać, która wprowadza regularny zamęt - Marta - mącicielka, kochanka Adama, którego z premedytacją uwiodła, tylko po to, aby zrealizować własny, obłąkany plan. Marta wierzy w to, że każdy romans ostatecznie prowadzi do katastrofy. Romans z Adamem ma jednak być nie tyle prawdziwym melodramatem, ale czymś więcej, przerażającym thrillerem z trupem w tle.
Powieść charakteryzuje ciekawy sposób prowadzenia narracji. Poznajemy opowiadaną historię z perspektywy każdego z czterech bohaterów opowieści: Anity, Adama, Marty i Eryka. Szczególnie interesująca jest możliwość poznania i analizowanie różnych spojrzeń na te same sytuacje przez dwoje bliskich sobie ludzi - Anitę i Adama. To daje do myślenia. Zakończenie niestety takie sobie - bez fajerwerków.
Tekst z okładki przekonuje, że jest to: „Książka, od której nie można się oderwać” - no cóż….ja mogłam….

3/14. Królestwo (Nesbø Jo)

„Królestwo” – nie jest to powieść napisana w klimatach, do jakich przyzwyczaił nas Jo Nesbo w swoich książkach z serii o Harrym Hole. Nie jest kolejnym skandynawskim kryminałem. To raczej powieść obyczajowa, w której króluje miłość i zbrodnia, to opowieść o więzach rodzinnych i toksycznych relacjach, bliżej jej zatem do dramatu rodzinnego z wątkiem kryminalnym w tle. Książka opowiada historię Roy’a Opgarda i jego młodszego brata Carla. Roy zawsze troszczył się o brata, stawała w jego obronie, nadstawiał karku, usprawiedliwiał „wyskoki” i pozwalał się wyszaleć. Teraz jedyne, o czym marzy jest spokojne życie i praca na stacji benzynowej. Spokój ten burzy jednak powrót do Os młodszego brata, któremu towarzyszy żona Shannon. Mają oni zamiar wybudować hotel-spa, który ożywi i rozsławi to senne, małe miasteczko. Realizacja projektu ponownie połączy braci w sposób, który wiąże się z ich mroczną przeszłością, z wydarzeniami z dzieciństwa, a Roy po raz kolejny będzie musiał wziąć sprawy w swoje ręce.
Akcja toczy się niespiesznie, wydarzenia z przeszłości opowiadane są na przemian z tym, co dzieje się obecnie. Z każdym kolejnym rozdziałem elementy układanki znajdują swoje miejsce i pozwalają spojrzeć inaczej na bohaterów i ich losy, motywacje i czyny oraz ich konsekwencje.
W mojej ocenie powieść jest ciekawa i dobrze napisana. Mimo kilku dłużyzn i pobocznych, niedokończonych wątków warto po nią sięgnąć.