Dodany: 13.03.2022 15:02|Autor:

z okładki


"Religia jest pełna przemocy, nielogiczna, nietolerancyjna, nierozerwalnie złączona z takimi pojęciami jak rasizm, ustrój plemienny czy bigoteria; zakorzeniona w ignorancji i wrogo nastawiona do wszelkich prób poznawczych, pogardliwa wobec kobiet i narzucana dzieciom".

Christopher Hitchens, fragment książki


Niniejsza książka to zaproszenie do polemiki. Niezależnie od tego, czy uważasz się za ateistę, czy człowieka wierzącego, argumentacja Hitchensa zmusi cię do refleksji.


"To polemika zadziorna, budząca opory, równocześnie bardzo wciągająca".

Grzegorz Sowula, "Notes Wydawniczy"


"Tę książkę powinno się postawić na równi z Biblią czy Koranem, a wszystkie te pozycje uwzględnić w spisie lektur obowiązkowych".

"The Independent"


"Złożoność samego pojęcia religii nie stanowi dla Hitchensa żadnej przeszkody. On doskonale wie, które aspekty należy zaatakować, a właściwie - ile z nich".

"The New Yorker"


"Nikt nigdy jeszcze nie podszedł do tematów antyreligijnych w tak stanowczy sposób, wyczerpując temat, opierając argumentację na własnych doświadczeniach, wykorzystując swoją inteligencję i błyskotliwość".

"Independent on Sunday"


Ponad półtora wieku temu papież Pius IX opublikował "Syllabus Errorum". Potępił w nim idee wolności religijnej oraz rozdziału państwa od Kościoła. Wskazał też 80 błędnych tez, doktryn, i idei, m.in. socjalizm, modernizm, racjonalizm. "Bóg nie jest wielki" to taki ateistyczny odpowiednik ówczesnego dzieła, bezlitosna rozprawa z grzechami i niegodziwościami religii.

Jak Chrystus mógł umrzeć za nasze grzechy, skoro najprawdopodobniej wcale nie umarł?

Czy Żydzi nie traktowali morderstwa i cudzołóstwa jako grzechy, zanim otrzymali Dziesięć Przykazań, a jeśli uważali je za grzechy, dlaczego Dziesięć Przykazań okrzyknięto tak wspaniałym darem?

Hitchens stawia odważne pytania i śmiało formułuje tezy. Jego argumentacja poparta jest osobistymi doświadczeniami, udokumentowanymi anegdotami historycznymi oraz krytyczną analizą tekstów religijnych. Opisuje intelektualną podróż w kierunku świeckiego spojrzenia na świat: świat oparty na nauce i rozumie; świat, w którym wizję Nieba zastąpiły zapierające dech w piersiach zdjęcia z kosmosu. To nie Bóg nas stworzył. To my stworzyliśmy Boga.


"Jest to książka wyśmienita, żywa, pulsująca energią i druzgocząca".

Richard Dawkins, autor "Boga urojonego"


Christopher Hitchens (1949-2011) - pisarz, dziennikarz, krytyk literacki, autor światowych bestsellerów. Jego polemika z religią "Bóg nie jest wielki" sprzedała się na świecie w milionowym nakładzie. Charyzmatyczny publicysta, zaciekły wróg religii, niezrównany krytyk, mistrzowski retor, kpiarz i nieustraszony bon vivant. Pisał dla najważniejszych gazet świata, takich jak: "Vanity Fair", "The Washington Post", "The London Review of Books" czy "Vogue". Wielokrotnie nagradzany za działalność dziennikarską. Zmagając się ze śmiertelną chorobą, pisał swoisty literacki testament, "Śmiertelność" - dzieło śmiałe, afirmujące godność i wartość człowieka. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.


[Wydawnictwo Sonia Draga, 2017]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 55
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: