Dodany: 25.03.2022 12:45|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

90. urodziny Wiesława Myśliwskiego

25 marca 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza w Świętokrzyskiem urodził się Wiesław Myśliwski - prozaik, dramaturg, redaktor pism literackich i wydawca.

Myśliwski Wiesław po ukończeniu studiów polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 1975-1990 kierował redakcją kwartalnika "Regiony", redagował także dwutygodnik "Sycyna". Debiutował w 1967 r. powieścią Nagi sad (Myśliwski Wiesław), w której opowiedział o swoim ojcu. Konflikt między tożsamością odziedziczoną i pożądaną ukazał w powieści Pałac (Myśliwski Wiesław) (1970) oraz dramacie "Klucznik" (1978). Najobszerniejszą epopeją chłopskiego losu w twórczości pisarza okazała się powieść Kamień na kamieniu (Myśliwski Wiesław) (1984). Kolejna książka - Widnokrąg (Myśliwski Wiesław) (1996) uhonorowana została w 1998 roku nagrodą Nike, podobnie jak wydany w 2006 roku Traktat o łuskaniu fasoli (Myśliwski Wiesław). Pisarz jest jedynym, jak dotąd, dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike.

Z okazji jubileuszu Myśliwski Wiesław ukazała się książka W środku jesteśmy baśnią: Mowy i rozmowy (Myśliwski Wiesław).W tomie tym znalazły się zarówno teksty publicznych wystąpień Myśliwski Wiesław - w tym najsławniejszy: esej Kres kultury chłopskiej (Myśliwski Wiesław), jak i wybrane przez niego wywiady.

W imieniu całej społeczności BiblioNETki przyłączamy się do życzeń dla naszego jubilata, Myśliwski Wiesław. :)

Źródło: dzieje.pl/polskieradio.pl
Zdjęcie: PAP/T. Gzell