Dodany: 06.04.2022 06:21|Autor:

Książka: Pollyanna
Porter Eleanor Hodgman
Notę wprowadził(a): Pingwinek

"Pollyanna" to historia rezolutnej dziewczynki, która po śmierci ojca trafia na wychowanie do chłodnej, despotycznej ciotki, panny Polly. Mimo przeżytej tragedii jedenastolatka zachowuje pogodę ducha. Swojej "gry w radość" - dostrzegania we wszystkim dobrych stron - uczy dorosłych. Wkrótce bawią się z nią nawet najsmutniejsi ludzie w miasteczku. Cudowna opowieść o tym, jak wielką siłę kryje w sobie prostota.

"Pollyanna" ukazuje się dokładnie w setną rocznicę pierwszego wydania!

Książka była wznawiana kilkadziesiąt razy, wielokrotnie też ją filmowano, począwszy od 1920 roku; najbardziej znaną ekranizacją jest wersja wytwórni Disneya z Hayley Mills w roli głównej.

Eleanor H. Porter (1868-1920) - pisarka amerykańska. Uczęszczała do konserwatorium muzycznego i to właśnie z tą dziedziną związane są początki jej kariery. Zrezygnowała ze śpiewu, aby poświęcić się literaturze. Sławę przyniosła jej "Pollyanna" (1913), która w pierwszym roku wydania sprzedała się w nakładzie miliona egzemplarzy. Dwa lata później ukazała się część druga - "Pollyanna dorasta".

"Romantyczna" to seria książek, po które sięgają zarówno dorastające dziewczęta, jak i wiedzione sentymentem ich mamy i babcie. Towarzyszące dojrzewaniu kobiet ponadczasowe rozterki opisane są pięknym językiem klasycznych powieści.

"Dla mnie to jedna z pięciu najważniejszych powieści życia - jako nastolatka już po pierwszym kontakcie z tą książką przekalkowałam styl postrzegania świata Pollyanny i wszystkim polecam serdecznie jako prosty, ale wysoce energetyzujący, pomysł na życie".

Ewa Nowak - autorka bestsellerowej serii "Miętowej"

[Wydawnictwo Egmont, 2013]