Dodany: 30.05.2022 22:37|Autor: dezyderata

Polecam

Jest to obszerny wywiad-rzeka z dr Marią Banaszak, psychoterapeutką uzależnień. W uporządkowanych 10 obszarach tematycznych rysuje się przerażający obraz współczesnych uzależnień. Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna, niż nasze standardowe wyobrażenia, ze skrajnościami rodem z "Dzieci z Dworca Zoo". Obecnie zdecydowanie bardziej aktualna jest "Patointeligencja" Maty (zresztą również tu przytaczana), gdzie kompensacja braków w relacjach rodzinnych idzie ścieżką szalonych imprez, dopalaczy i narkotyków, które dają weekendowego kopa na przeżycie całego tygodnia pod przykrywką idealnego ucznia. Ale do kliniki trafiają także i dorośli, dla których praca jest niewykonalna bez codziennego "bucha". Transformują formy narkotyzowania, transformuje moda na konkretne używki, transformuje bagatelizowanie ich i idealizowanie stanu pod wpływem. Byłam porażona zwłaszcza przytaczanymi konkretnymi przykładami osób, które trafiały do ośrodka terapeutycznego - ich historie to często bardzo zbliżony schemat, którego można było uniknąć.

Bardzo rzetelna treść, zarówno odnośnie samych rodzajów używek i uzależnień, ich rozpoznawania (które okazuje się często coraz trudniejsze - a może podświadomie wypierane?), a także trudności terapeutycznych. Myślę, że to kolejny godny uwagi tytuł-przestroga dla rodziców, jak i solidne uświadomienie problemu dla wszystkich. Warto otworzyć oczy i zacząć działać świadomie.

Recenzja była wcześniej publikowana na innych portalach