Dodany: 11.06.2022 16:01|Autor:

Choć Konwencja o prawach dziecka obowiązuje w Polsce od ponad trzydziestu lat, społeczna pozycja dzieci wciąż znajduje wyraz w powiedzeniu "dzieci i ryby głosu nie mają", a przekonanie, że "jeden klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził", jest nadal bardzo często spotykane. Dyskryminacja ze względu na młody wiek jest uważana za stan tak oczywisty, ponadczasowy i naturalny, jak kiedyś seksizm. Badając popularne programy rozrywkowe poświęcone wychowywaniu dzieci i rozmawiając z ich uczestnikami, Anna Golus pokazuje, w jaki sposób telewizja odzwierciedla i reprodukuje kulturę, która lekceważy i uprzedmiotawia osoby niepełnoletnie oraz wspiera oparte na przemocy wzorce relacji. Przyjmując perspektywę dzieci, autorka pokazuje, jak udział w tych programach i propagowane w nich metody wychowawcze szkodzą młodym ludziom i utrwalają ich niski status w rodzinie i społeczeństwie. Czas pozbyć się karnego jeżyka i zacząć traktować dzieci podmiotowo.

"Sześcioletnia Wiktoria siedzi w wannie naga, płacze i krzyczy: »zimno mi!«. W łazience są też jej matka oraz dwoje obcych ludzi - Superniania i operator kamery, a wraz z nimi pół Polski. Anna Golus pisze o pokoleniu, którego intymność została sprzedana. Upomina się o prawa dzieci, w tym prawo do prywatności. Tej książki nie da się czytać ze spokojem".

Anna Goc, "Tygodnik Powszechny"

"Jeśli nie wierzycie, że można analizować prawa dziecka z precyzją chirurgicznego skalpela, a zarazem z czułością i wrażliwością wobec dzieci - sięgnijcie po książkę Anny Golus. Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto kiedyś zachłysnął się »Supernianią« i każdy, kto przeczuwał, że z tym programem jest coś nie tak. Anna Golus zaprasza do podróży, której w ostatnich latach nie oferowało żadne biuro pedagogicznej turystyki: pozwala zobaczyć w dzieciach nie egzotyczne plemiona zamieszkujące wyspy niegrzeczności i infantylizmu, a dzielnych i często bardzo samotnych ludzi. Jest to rzadkie, cenne i bardzo mądre, a do tego - last but not least - świetnie napisane".

Anna Krawczak, Childhoods UW. Stowarzyszenie Nasz Bocian

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2022]