Dodany: 20.06.2022 13:31|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Literacka Podróż Hestii 2022 - ogłoszono nominacje do nagrody

Poznaliśmy decyzję kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii, która spośród wydawanych współcześnie książek dla dzieci i młodzieży wybiera tytuły mające szansę trafić do nowego kanonu literatury dla młodych czytelników i czytelniczek. W 2. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii nominowano pięć wyjątkowych i wartościowych książek.

Na zaproszenie do udziału w tegorocznej odsłonie konkursu Literacka Podróż Hestii odpowiedzieli wydawcy z całej Polski, zgłaszając 83 książki. To właśnie z tej puli – po selekcji formalnej i gorącej dyskusji w trackie obrad – kapituła wybrała następujące tytuły:
1. Zefiryna i księga uroków (Hady Sasza (właśc. Motyka Aleksandra))
2. Stan splątania (Jędrzejewska-Wróbel Roksana)
3. Mama w occie (Przewoźniak Marcin)
4. Już, już! (Wasilkowska Katarzyna)
5. Po śladach (Wolny-Hamkało Agnieszka)

Kapituła oceniała powieści, opowiadania i powieści graficzne dla dzieci i młodzieży od 10 do 15 lat, napisane oryginalnie w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2021 r.

W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr Maria Śliwicki (prezes Grupy ERGO Hestia), Michał Rusinek, Katarzyna Kasia, Joanna Olech, Maciej Wojtyszko, Krzysztof Łapiński oraz Magdalena Kąkolewska. Sekretarzynią Nagrody jest Paulina Bandura.

Laureat lub laureatka Nagrody Literacka Podróż Hestii zostaną ogłoszeni we wrześniu br. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych. W 1. edycji konkursu główną nagrodę otrzymała Katarzyna Ryrych – autorka książki "Lato na Rodos".

Źródło/zdjęcie: literackapodrozhestii.pl
Opracowanie: DZ