Dodany: 02.07.2022 16:45|Autor: Kamil Żółkiewicz

O tym, jak życie lubi się zmieniać

Oficjalna recenzja PWN
Recenzent: Kamil Żółkiewicz

W “Małym Lordzie” czytelnik spotyka się z historią pewnego dziecka. Siedmioletni Cedryk żyje skromnie z matką w Nowym Jorku, ma się dobrze i jest z tego powodu oczywiście zadowolony - z tym się wcale nie kryje. Wielu teraz się zastanowi, jak tak można? Żyć skromnie i szczęśliwie? W obecnych czasach przecież tylko przepych może doprowadzić do szczęścia.

Jednak, jak w każdej sytuacji, również tutaj dochodzi do małego przewrotu. Otóż nigdy nie wiemy, kto puka do naszych drzwi i z jaką wiadomością. Tajemniczy prawnik oznajmia, że Cedryk jest jedynym żyjącym potomkiem hrabiego Dorincourta. Co to oznacza? Należy mu się ogromna fortuna, którą tamten pozostawił po sobie. Bohater udaje się do Anglii, mając zamiar zamieszkać z dziadkiem, który nie poznał miłości, gdyż zraża do siebie ludzi.

Powieść bardzo mocno podkreśla, jak ważna jest osobowość. Każdy z nas jest inny, jednak pewne czynniki mogą być wypracowane. To, jaką osobą się jest, może być silnym narzędziem, które potrafi ludzi jednoczyć osoby lub działać w przeciwnym kierunku - dzielić. Siedmioletni Cedryk, bardzo dokładnie pokazuje, jak przez swoją osobowość można pociągnąć za sobą innych. Bardzo mocno pomaga mu w tym jeszcze dodatkowo jego aparycja, która łączy się z ciepłym i miłym wizerunkiem całej postaci.

Język książki jest bardzo przyjemny i łatwy. Dzięki temu lektura jest bardzo szybka. To przyczynia się również do tego, że wystarczy moment, aby książka w pełni pochłonęła czytelnika. Dlatego to dobra propozycja dla tych osób, które szukają tekstu, pozwalającego oderwać się od nudnej rzeczywistości, przepełnionej smutkiem, obowiązkami i ciągłym niezadowoleniem.

Po książkę warto sięgnąć z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na ciekawie zbudowaną postać głównego bohatera. Kolejna kwestia działająca na plus to wspomniany język. Jest bardzo łatwy i pomaga przebrnąć przez całą historię nawet najmłodszym czytelnikom. Dodatkowo cała książka nakłania do empatii oraz dobra. Dlatego po przeczytaniu na pewno zostaniesz z wieloma myślami w głowie, ponieważ “Mały Lord” skłania do refleksji.

Ocena: 5/6