Dodany: 30.08.2022 09:10|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytanie ballad Mickiewicza w litewskim parlamencie

W litewskim parlamencie odbyła się akcja czytania ballad Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Po kilka strof z trzech utworów wieszcza – "Romantyczności", "Świtezi" i "Trzech Budrysów" – po litewsku i polsku czytali posłowie oraz przedstawiciele społeczności polskiej i litewskiej.

- Akcja jest poświęcona obchodzonemu w Polsce Roku Romantyzmu Polskiego. Jest też naszym udziałem w polskiej 11. odsłonie Narodowego Czytania – powiedziała PAP litewska posłanka Beata Pietkiewicz, współorganizatorka wydarzenia. - Musimy dbać o nasze, litewsko-polskie więzi w dziedzinie gospodarki, energetyki, bezpieczeństwa, obrony, ale też o kontakty kulturalne, o wzajemne poznawanie się – podkreśliła parlamentarzystka.

200 lat temu w Wilnie w księgarni Zawadzkiego ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Przypominamy, że wkrótce odbędzie się kolejna odsłona Narodowego Czytania, którego utworem przewodnim będą właśnie "Ballady i romanse" - pisaliśmy o tym tutaj: We wrześniu 11. edycja Narodowego Czytania.

Źródło: PAP
Zdjęcie: "Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale", Walenty Wańkowicz, 1828, fot. Piotr Ligier / Muzeum Narodowe w Warszawie
Opracowanie: DZ