Dodany: 26.01.2023 00:09|Autor:

Książka: Futerał: O urządzaniu mieszkań w PRL
Szydłowska Agata
Notę wprowadził(a): Marylek

Agata Szydłowska słynie z tego, że bada wnikliwie, a rezultaty opisuje zajmująco. Zbadała już losy polskiej typografii i jej związków ze społeczeństwem ("Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989") oraz wpływ czasopism lifestyle’owych na życie w PRL ("Paryż domowym sposobem"). Teraz przyszła kolej na mieszkania.

Książka "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL" nie jest peanem na cześć przepięknego polskiego designu, bo ten wprawdzie świetnie wypada na zdjęciach, ale rzadko bywał w polskich domach. Szydłowska postanowiła sprawdzić, kto bywał w nich naprawdę i co ze sobą przynosił. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak wyglądały kuchnia i łazienka, zastanawia się, dlaczego kuchnie były małe i jaki miało to związek z propagandową wizją rodziny i roli kobiety, wreszcie - czemu nawet do urządzania mieszkań wtrącała się polityka.

Agata Szydłowska odpowiada na te pytania, tworząc wielką, nowatorską opowieść o polskim mieszkaniu w PRL z dala od cukierkowych wyobrażeń o wszechobecnym wysmakowanym wzornictwie.

[Wydawnictwo Czarne, 2023]