Dodany: 11.02.2023 17:15|Autor:

"Powrót do Brideshead" to jedna z najsłynniejszych brytyjskich powieści, a Evelyn Waugh to klasyk uznawany za jednego z najznakomitszych literackich stylistów XX wieku. Choć opisuje świat, którego już nie ma - zniknął bezpowrotnie wraz z wybuchem II wojny światowej - to snuje przede wszystkim ponadczasową opowieść o ludziach wplątanych w wielką machinę losu i dylematy wiary.

To historia przesiąknięta tęsknotą za splendorem i beztroską przeszłości: za światem wiejskich posiadłości, wspólnego ucztowania, polowań, balów debiutantek, klubów dla dżentelmenów, debat o filozofii, literaturze i religii. Autorowi nie brakuje jednak ironicznego dystansu, z jakim opisuje swoich bohaterów, ekscentrycznych i pełnych słabości. Wyjątkowo odważna jak na swoje czasy powieść pozostaje aktualna do dziś: Waugh stworzył wyraziste postacie kobiet, które same decydują o swoim życiu, opisał dwuznaczne przyjaźnie między mężczyznami i swoisty trójkąt miłosny, w który uwikłani są bohaterowie.

"Powrót do Brideshead" stanowi zapis szalonej młodości, a także niepokojów przypadających na burzliwe lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, które dla bohaterów okazały się czasem utraconej niewinności.

"To przewrotna, słodko-gorzka opowieść o młodzieńcu, który w latach trzydziestych wyjeżdża do Oksfordu i zakochuje się w ekscentrycznych właścicielach starego domu zwanego Brideshead. Powieść Waugh oddaje ducha epoki, która zakończyła się gwałtownie wraz z nadejściem mrocznych dni II wojny światowej. »Powrót do Brideshead« to prawdziwe literackie arcydzieło".

"Time"

"Barwna i sugestywna powieść opowiadająca zarazem o możliwości głębokich zmian, jak i niezłomności ludzkiego ducha".

"The Times"

"»Powrót do Brideshead« ma ciężar i głębię, które cechują pisarza u szczytu świetności. Tę niezwykle wciągającą historię opowiada, poruszając i ożywiając wyobraźnię czytelników. Ta książka to największe literackie osiągnięcie Waugh".

"The New York Times"

"Niezależnie od tego, co myślimy o bohaterach tej książki, ich świecie i religijności, »Powrót do Brideshead« pozostaje prawdziwą ucztą".

"The Guardian"

"To książka wielowymiarowa, w dodatku pięknie napisana przez jednego z najlepszych prozaików naszych czasów".

"Newsweek"

"[...] rozumienie ludzkiego doświadczenia jest u Waugh ponadczasowe. W »Powrocie do Brideshead« po mistrzowsku uchwycił siłę tęsknoty i przebaczenia".

"National Review"

[Wydawnictwo Czarne, 2023]

Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 27.04.2023 11:39 napisał(a):
Odpowiedź na: "Powrót do Brideshead" to... | Marylek
Evelyn Waugh (właśc. Arthur Evelyn St. John Waugh, 1903-1966) - brytyjski pisarz, dziennikarz i recenzent literacki. Jeden z najlepszych stylistów XX wieku. Absolwent Lancing College w Sussex oraz Hertford College w Oksfordzie. Po krótkim etapie studiów na wydziale sztuki oraz pracy nauczycielskiej poświęcił się samotnym podróżom oraz pisaniu, co wkrótce przyniosło mu sławę mistrza dowcipu, pióra i nieprzeciętnej błyskotliwości, a jego powieści od pokoleń zachwycają precyzją języka i kompozycji. Podczas II wojny światowej służył w piechocie morskiej i kawalerii. Po wojnie przeszedł na emeryturę i osiadł w zachodniej Anglii. Przed 1939 rokiem jego twórczość można określić jako satyryczną, po wojnie nabrała jednak poważniejszego i ambitniejszego charakteru. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. wydanych po polsku "Czarna zaraza", "Dziennikarz z przypadku", "Mała przechadzka Pana Lovedaya i inne smutne opowiadania", "Garść prochu", "Nieodżałowana", "Zmierzch i upadek" oraz "Daleko stąd. Podróż afrykańska".
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 27.04.2023 11:48 napisał(a):
Odpowiedź na: "Powrót do Brideshead" to... | Marylek
"Wreszcie wczesnym popołudniem dotarliśmy do celu: najpierw nas powitała kuta brama, potem dwa bliźniacze klasyczne domki-portiernie, znajdujące się jeszcze na terenie wiejskich błoni, szeroka aleja, znowu brama, rozległy park, zakręt i nagle otworzył się przed nami nieoczekiwany, tajemniczy krajobraz. Byliśmy u wejścia do doliny, a poniżej, w odległości pół mili, ujrzeliśmy jaśniejącą szarością i złotem na tle zieleni drzew kopułę i kolumny starego domu.
- No i jak? - spytał Sebastian, zatrzymując samochód.
Za kopułą widać było taflę wody, wokół której, strzegąc jej i kryjąc ją zarazem, rozciągały się łagodne wzgórza.
- No i jak? - powtórzył Sebastian.
- Cudownie byłoby tu mieszkać! - zawołałem.
- Musisz zobaczyć ogród i fontannę. - Pochylił się i włączył bieg, mówiąc: - Tutaj mieszka moja rodzina.
Już wtedy, jak gdyby przeczuwając coś złowieszczego, poczułem nagle zimny dreszcz, słysząc słowa, których użył: «Tutaj mieszka moja rodzina», a nie: «To jest mój dom»".

Fragment książki