Dodany: 26.04.2023 14:32|Autor:

z okładki


O chrześcijaństwie mówi się, że kultywuje miłość bliźniego. Jednak dla świata antyku triumf nowej religii nie oznaczał nadejścia epoki miłości. Choć przed nowym Bogiem wszyscy mieli być równi, to tych, którzy go nie uznali, spotykał okrutny los, a ich świątynie, posągi i pisma unicestwiano. Skala tych zniszczeń była ogromna i przyniosła ludzkości niepowetowane straty. Wiele bezcennych świadectw kultury starożytnej przepadło bezpowrotnie.

Fanatyczna wrogość wyznawców nowej wiary wobec wszystkiego, co wyrosło na gruncie starej, może szokować. Kilka lat temu w Iraku i Syrii ekstremiści z Państwa Islamskiego wysadzali w powietrze antyczne budowle, a wieści o tym wywołały oburzenie na całym świecie. Podobnie postąpili talibowie z posągami Buddy w Afganistanie.

Od wydarzeń opisywanych przez Catherine Nixey w tej błyskotliwej i poruszającej książce minęły wieki. Proste analogie wydają się więc nie na miejscu. Jednak podobieństwo scen z "Ciemniejącego wieku" do tych, które docierały do nas niedawno z Bliskiego Wschodu, niepokoi i daje do myślenia.


"The New York Times", "The Spectator", "The Observer" oraz BBC History uznały "Ciemniejący wiek" za jedną z najważniejszych książek roku.


"Catherine Nixey napisała śmiałą, olśniewającą i prowokacyjną książkę, która podaje w wątpliwość przyjęte wyobrażenia na temat wczesnego chrześcijaństwa oraz tego, jak - i dlaczego - rozprzestrzeniło się ono tak szybko. Nixey jest dowcipną i nieprawomyślną przewodniczką po świecie, który dla wielu czytelników będzie obcy, przedziwny i niepokojący".

Peter Frankopan, autor książki "Jedwabne szlaki. Nowa historia świata"


Catherine Nixey - historyczka i dziennikarka związana z prestiżowym tygodnikiem "The Economist". Jest córką byłej zakonnicy i byłego mnicha, odebrała katolickie wychowanie. Po ukończeniu filologii klasycznej na Uniwersytecie w Cambridge przez kilka lat uczyła języków starożytnych, następnie podjęła pracę w dziale kultury tygodnika "The Times". Publikowała także w "New York Timesie" i "Financial Timesie". Za swoją pierwszą książkę, "Ciemniejący wiek. O niszczeniu świata klasycznego przez chrześcijan" (2017), otrzymała Nagrodę Jerwood, przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Literatury, oraz Nagrodę Morrisa D. Forkoscha amerykańskiej Rady na rzecz Świeckiego Humanizmu. W 2022 roku ukazał się kolejny tom autorki - "Heretic: Savior, Lover, Killer. The Many Lives and Death of Jesus Christ". Catherine Nixey mieszka z mężem oraz trójką dzieci w Londynie.


"Jak wiadomo, od wielkiego triumfu w IV stuleciu aż do połowy XX wieku chrześcijanie niszczyli obce im tradycje religijne wszelkimi sposobami. Chrześcijańscy misjonarze ten okrutny proceder nazywali ewangelizacją lub chrystianizacją. Dziś już wiemy, że nie miało to nic wspólnego ani z Ewangelią, ani z życiowymi wskazaniami Jezusa Chrystusa. Wreszcie chrześcijanie dojrzeli do tego, by w innych religiach i kulturach dostrzec partnerów i szansę na wzbogacenie własnej religii i kultury. Być może raz na zawsze pożegnali się ze swoją ciemną stroną. Jednak trzeba im o niej nieustannie przypominać".

z posłowia Stanisława Obirka


[Wydawnictwo Filtry, 2023]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 42
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: