Dodany: 29.05.2023 00:02|Autor:

"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat".

Tu była cisza, spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi.

Nikt z bohaterek i bohaterów tej książki nie wiedział, co ich czeka, kiedy pierwszy raz zdecydowali się pomóc uchodźcom. Nie wiedzieli, że będą musieli ukrywać się, nie tylko przed służbami państwa, ale również przed swoimi sąsiadami. Że pomaganie nada ich życiu największy sens, ale też odbierze spokój, życie rodzinne, czasami pracę, wypali w nich nieusuwalne emocjonalne piętno. Tymczasem państwo polskie wciąż nie umie zapobiec kryzysowi humanitarnemu na granicy białoruskiej, bo wybiera rozwiązania siłowe zamiast sięgać po systemowe. Konsekwencją tego są dziesiątki ofiar, o których już dzisiaj wiemy i setki, o których dowiemy się w przyszłości.

Ludzie, których głosy wybrzmiewają w tej książce, wzięli odpowiedzialność za tę sferę, która została porzucona przez państwo. Dzisiaj są obiektami prześladowań, kiedyś będą kolejnym w historii Polski listkiem figowym. Wyznawcy boga, honoru i ojczyzny ich właśnie będą niedługo nosić na sztandarach. By zapomnieć o hańbie polskich służb, im właśnie będą budować pomniki, ale znowu będzie za późno.

[Wydawnictwo Agora, 2023]

Użytkownik: reniferze 19.05.2024 22:34 napisał(a):
Odpowiedź na: "Kto ratuje jedno życie -... | Marylek
Naprawdę brakuje w tym zbiorze rozmów choćby zarysu sytuacji politycznej za naszą wschodnią granicą. Bo niezależnie od słusznego humanitaryzmu, należy wiedzieć, z czego to wszystko wynika.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.05.2024 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Naprawdę brakuje w tym zb... | reniferze
Och, opis jest już nieaktualny, narracja się zmieniła:

"Ta zapora nie spełnia naszych oczekiwań. Straż Graniczna i wojsko jednoznacznie zwróciło się do mnie w czasie mojej wizyty na granicy polsko-białoruskiej o potrzebę wzmocnienia tej zapory. I to jest plan minimum"

"To nie są uchodźcy, to coraz rzadziej są migranci, rodziny biedne szukające pomocy. W 80 przypadkach na 100 mamy do czynienia ze zorganizowanymi grupami młodych mężczyzn - 18-30 lat, takie kategorie wiekowe - bardzo agresywnych"

www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/95070​05,tusk-zapowiada-wzmacnianie-zapory-na-granicy-z-bialorusia.html

A już niedługo nikt nie będzie miał żadnych wątpliwości:

"W akcję przeciwko krajom Unii zaangażowane zostały siły OMON-u, czyli milicji szybkiego reagowania, które w specjalnych obozach przeszły przeszkolenie pod okiem nadal pozostających na Białorusi wagnerowców. Jednostki te, przeniesione w pobliże polskiej granicy, zabrały się nocami do mozolnego przygotowywania zakrojonej na szeroką skalę akcji.

- Nocami, samochodami cywilnymi zabierają z Mińska migrantów i przewożą do granicy, do jednostek straży granicznej. Straż Graniczna przechowuje ich w specjalnych miejscach i chcą uzbierać ich 500-800 ludzi, aby zrobić większą akcję, albo prowokację na granicy (…)

służby Łukaszenki mogą próbować sięgnąć po rozwiązania, jakie wypracowano już kilkadziesiąt lat temu, a mianowicie, wśród tłumu osób, próbujących sforsować granicę, umieścić rosyjskich szpiegów i sabotażystów.

- Mogą być też Czeczeni, którzy udają migrantów, a są wyszkolonymi szpiegami i to jest norma. Jeszcze 20 lat temu ten schemat tak działał (…)"

forsal.pl/kraj/bezpieczenstwo/artykuly/9505953,dia​boliczny-plan-lukaszenki-byly-oficer-bialoruskich-sluzb-ujawnia-j.html
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 21.05.2024 00:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Och, opis jest już nieakt... | LouriOpiekun BiblioNETki
Czy poglądy Tuska na migrantów na pewno się zmieniły? Podaj proszę przykłady, które by to potwierdziły. Nawet jeśli, to co to ma wspólnego z książką Grynberga?

Pytanie pomocnicze - serio uważasz, że przekradanie się lasami i bagnami przez mocno kontrolowaną strefę jest najlepszym sposobem na wysyłanie wyszkolonych szpiegów i sabotażystów do obcego kraju?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.05.2024 12:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy poglądy Tuska na migr... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Nie znam jego poglądów, wiem tylko, co mówił parę lat temu i co mówi teraz – i nie jestem pierwszym, który to zauważył, wszelkie mniej lub bardziej niezależne/obiektywne źródła podchwyciły tę woltę. Nagrania łatwo znaleźć na YT, nawet dokładnie zestawiające wypowiedzi ówczesne z dzisiejszymi!

Nie mnie również oceniać metody wojny hybrydowej, której jednym z celów jest destabilizacja atakowanego państwa poprzez wzbudzanie antagonizmów wewnątrz jego społeczeństwa, m.in. poprzez budowanie duszoszczipatielnej narracji, podchwytywanej przez pewne wydawnictwa czy osoby, którym wydaje się, że empatia czy przyzwoitość tego wymaga.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 21.05.2024 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie znam jego poglądów, w... | LouriOpiekun BiblioNETki
Czyli po prostu trollujesz? Bo ewentualne poglądy polityka związku z książką nie mają.
Zdajesz sobie sprawę, że wzbudzanie antagonizmów to między innymi szczucie na uchodźców i migrantów oraz ludzi, którzy im pomagają?

A poza tym, stawiasz tezy, które ja mam udowadniać i szukać potwierdzeń? Ja widzę, że w czasie kampanii w 2023 Tusk publikował antyimigranckie spoty, ale wcześniej i tak zawsze był za kontrolą granic, spójną polityką migracyjną, tylko chyba różnica była w tym, że wolałby bardziej humanitarne podejście.

"którym wydaje się, że empatia czy przyzwoitość tego wymaga"
Fakt, empatia i przyzwoitość to coś, co jest obce dla wielu ludzi, a zwłaszcza decydentów, tylko niekoniecznie chce się mieć z nimi do czynienia na co dzień.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.05.2024 14:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyli po prostu trollujes... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Jeśli Ci się nie podoba, to nie odpisuj, nie na Twój komentarz odpisywałem. Polityka "antyimigrancka" jest widoczna w pomocy, której udzielamy Ukrainie. Jeżeli każde zatrzymanie tych, którzy NIELEGALNIE chcą ją przekroczyć, to dla Ciebie "antyimigranckość", to nie mamy o czym rozmawiać.

Zaś zmiana narracji się odbyła, choć może z jakichś skrajnych pozycji nie ma różnicy między tymi dwiema wypowiedziami:

www.youtube.com/clip/Ugkxdx8XArvU6s22nK55C7pLXTIjb​1iWJjRM
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 21.05.2024 15:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli Ci się nie podoba, ... | LouriOpiekun BiblioNETki
> Jeśli Ci się nie podoba, to nie odpisuj, nie na Twój komentarz odpisywałem.

Nie używaj publicznego forum, jeśli nie jesteś gotów na polemikę.

> Jeżeli każde zatrzymanie tych, którzy NIELEGALNIE chcą ją przekroczyć, to dla Ciebie "antyimigranckość", to nie mamy o czym rozmawiać.

A po czym wnosisz? Znów jakiś chochoł? Ja pisałem o tym:
wiez.pl/2023/07/03/tusk-o-migrantach-mowi-brexitem-i-mainstreamem/
a tu o różnych reakcjach: wiadomosci.onet.pl/kraj/nagranie-tuska-jak-puszka-pandory-fala-komentarzy-pod-adresem-lidera-po/n4t84x5

Odnoszę wrażenie, że wszystkie pozycje, które jakoś podważają Twoje wypowiedzi są dla ciebie skrajne ;-)
Ale mogę powiedzieć, że to z filmiku nie jest jakaś wielka wolta. Dla mnie te wypowiedzi nie są w kontrze, tylko mówią o czym innym. Nie wydaje się dla mnie, żeby jego poglądy jakoś znacząco się zmieniły, tylko teraz bardziej otwarcie o tym mówi.

No i wciąż zero adekwatności w kwestii książki.

PS. Stanowski i Mazurek - gratuluję źródła informacji! Jeszcze Sumliński i Ziemkiewicz by się przydali na fact checkerów. :-D
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.05.2024 23:34 napisał(a):
Odpowiedź na: > Jeśli Ci się nie podoba... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Zdecyduj się – polemika czy trollowanie? Skoro czujesz się trollowany, to nie uczestnicz w tym (chyba, że jakoś odmiennie trolling pojmujesz).

Postscriptum Twoje jest tak głupie, że aż boli – przecież specjalnie utworzyłem klip, który zawiera JEDYNIE wypowiedzi Tuska! Co ma do tego, kto owo zestawienie zrobił? No ale rozumiem, szkoła GieWu, przydaliby się jeszcze Kapela i Piątek do czegoś tam :D
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 23.05.2024 17:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdecyduj się – polemika c... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ok, czyli trolling. To zgłaszać do moderacji? Tak kiedyś pomstowałeś na to, a sam to robisz? Wypunktowywanie i wskazywanie trollingu jest imho dobrą reakcją, a hasełka typu, "jak ci się nie podoba, to nie pisz" oceniam bardziej jako wyraz bezradności, niż sensowny komunikat. Ja sobie będę decydował o tym czy i jak reagować na publiczne posty

Zestawienie wypowiedzi choć okołotematycznie powiązanych, ale jednak traktujących o czymś innym, jako sobie sprzecznych, czegoś jednak dowodzi w kwestii jakości dziennikarstwa.
To dość ciekawe, że dla mnie najnowsze wypowiedzi Tuska na temat migrantów są raczej spodziewane i mniej więcej wpisują się w jego poglądy na temat, a ty próbujesz to przedstawić jako jakąś sensację. Być może jestem mega przenikliwym obserwatorem, ale w to akurat wątpię.
I wciąż nie wiadomo po co o nim piszesz przy okazji tej książki.

Szkoła GW - urocze. To ma być jakaś próba odwetu i przypięcia łatki? Mocno chybiona. W życiu tej gazety nie kupiłem, a czytałem tylko jakieś wybrane artykuły. No może szukałem tekstów Rafała Steca, ale on jest od fikołków, to chyba można?
Równie dobrze mógłbyś pisać o szkole Klubu Jagiellońskiego, bo możliwe, że mniej więcej tyle samo tekstów od nich przeczytałem 😁
Użytkownik: Losice 21.05.2024 16:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli Ci się nie podoba, ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zawsze sądziłem, że na forum publicznym w biblioNetce można się wypowiedzieć pod każdym komentarzem.
Wprowadzasz jakieś nowe "standardy" dyskusji - albo Twoja wypowiedź nie jest komentarzam i tak, jak napisał wwwojtusOpiekun BiblioNETki jest ona trollowaniem.