Dodany: 11.06.2023 13:25|Autor: Kamil Żółkiewicz

Kochać, zapomnieć i wrócić

Oficjalna recenzja PWN
Recenzent: Kamil Żółkiewicz

Gayle Forman to autorka, która potrafi poruszyć najgłębsze struny ludzkiego serca. W swoich powieściach opowiada o miłości, która przetrwała tragedię, o wyborach, które zmieniają życie, i o szansach, które los daje nam na nowo. W zbiorowym wydaniu "Zostań, jeśli kochasz. Wróć, jeśli pamiętasz" znajdziemy dwie części historii Mii i Adama, bohaterów, których losy wzruszyły miliony czytelników na całym świecie.

W pierwszej części, "Zostań, jeśli kochasz", poznajemy Mię, nastoletnią wiolonczelistkę, która jako jedyna z rodziny przeżywa wypadek samochodowy. Trafia do szpitala w stanie krytycznym i trwa w stanie pomiędzy życiem a śmiercią. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o przeżycie, czy odejść razem z najbliższymi. Przy jej łóżku czuwa Adam, jej chłopak i lider zespołu rockowego. Próbuje przekonać ją do pozostania przy nim i spełniania swoich marzeń o karierze muzycznej.

Z drugiej części, "Wróć, jeśli pamiętasz", dowiadujemy się, co stało się z Mią i Adamem po trzech latach od wypadku. Mia obudziła się ze śpiączki i postanowiła żyć dalej, ale zerwała kontakt z Adamem i wyjechała do Nowego Jorku, gdzie studiuje muzykę i jest uznaną wiolonczelistką. Adam natomiast stał się sławnym rockmanem i idolem nastolatek, ale cierpi z powodu depresji i nie potrafi zapomnieć o dawnej miłości. Pewnego dnia los sprawia, że spotykają się ponownie w Nowym Jorku i mają szansę na odnowienie swojej miłości.

Obie historie są wzruszające i poruszające, a zarazem pełne nadziei i optymizmu. Autorka umiejętnie buduje napięcie i emocje, przenosząc czytelnika między teraźniejszością a przeszłością bohaterów. Styl pisania jest prosty i lekki, a dialogi są wiarygodne i żywe. Forman pokazuje siłę miłości, która potrafi przetrwać największe tragedie i wyzwania. Pokazuje też znaczenie muzyki jako sposobu wyrażania siebie i komunikowania z innymi.

Gayle Forman pisze z pasją i wrażliwością o uczuciach, które są uniwersalne i ponadczasowe. Jej powieści są pełne emocji i napięcia, ale także nadziei i wiary w siłę ludzkiego ducha. Autorka nie unika trudnych tematów, takich jak śmierć, żałoba czy samotność, ale pokazuje też piękno życia i muzyki. Jej bohaterowie są prawdziwi i wiarygodni, a ich historia porusza do głębi.

Książka "Zostań, jeśli kochasz. Wróć, jeśli pamiętasz" to wzruszająca i inspirująca opowieść o miłości, życiu i śmierci. Autorka pokazuje, jak ważne są decyzje, które podejmujemy i jak wpływają na naszą przyszłość. Nie jest to jednak typowa historia o nastolatkach, lecz głęboka refleksja nad sensem istnienia i siłą ludzkich relacji.

Ocena: 5/6