Dodany: 03.08.2023 08:43|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mural z bohaterami Jeżycjady w Poznaniu

Mieszkańcy Jeżyc mają szansę spotkać członków najsłynniejszej poznańskiej rodziny Borejków. Wykreowanych przez Małgorzatę Musierowicz bohaterów kultowej Jeżycjady oglądać można na muralu, który od niedawna zdobi kamienicę przy ul. Słowackiego.

Mural projektu autorstwa Radosława Barka od wtorku podziwiać można przy ul. Słowackiego 62. Od ukazania się tzw. zerowej części (“Małomówny i rodzina”) w 1975 r., Jeżycjada stała się niekwestionowanym fenomenem, nie tylko literackim, ale wręcz kulturowym. Na kolejnych przygodach i perypetiach Borejków oraz ich bliskich wychowały się całe pokolenia czytelników i czytelniczek. Sama zaś seria wciąż sprzedaje się w olbrzymich nakładach.

- Jeżycjada to nieodłączny element Poznania. Cieszę się, że jeden z symboli naszego Miasta zyskał swój mural. Dzięki temu kolejne pokolenia będą miały szansę poznać historię rodziny Borejków i "zwiedzić" Poznań razem z bohaterami książek. A ci, którzy ich historię znają z dzieciństwa, będą mieli okazję do sentymentalnego powrotu do przeszłości - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Powstanie muralu było możliwe dzięki współpracy z firmą Legimi: - To jest inicjatywa, którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku w związku z dygitalizacją Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz na platoformie Legimi. Pisaliśmy już wtedy o e-bookach i audiobookach. Kolejnym etapem tych działań, który zapowiadaliśmy było stworzenie muaralu, który będzie hołdem dla całej Jeżycjady - mówiła Monika Kasztelan Legimi.

Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi na przełomie sierpnia i września. Wtedy też zostanie zainaugurowana gra miejska, której scenariusz oparty jest na kultowej serii. W tym samym czasie zakończy się, trwający od blisko roku, proces digitalizacji Jeżycjady.

Źródło: gloswielkopolski.pl
Zdjęcie: Robert Woźniak / gloswielkopolski.pl