Dodany: 30.08.2023 01:11|Autor:

Książka: Frankie
Gutsch Jochen, Leo Maxim
Notę wprowadził(a): Marylek

Richard Gold po stracie żony pogrążył się w rozpaczy. Całymi dniami nosił smutny szlafrok i stary kapelusz i zmagał się z chorobą zwaną "życie bez sensu".

Frankie to wolna dusza, kot żyjący na ulicy, który zna dziesięć języków (nieznający języków kocur jest skończony, wszystko przez różnorodność gatunkową).

Ich pierwsze spotkanie nie należało do najprzyjemniejszych. W końcu nie co dzień Frankie dostawał w łeb, i to czymś ciężkim. Jednak góra żarcia, największy telewizor na świecie i miękkie łóżko sprawiają, że kocur postanawia zamieszkać z nowo poznanym człowiekiem.

Tak zaczyna się przyjaźń między mężczyzną i kotem. Kotem, który poszukuje domu, i mężczyzną, który czuje, że jego życie nie ma sensu.

Jochen Gutsch urodził się w 1971 roku w Berlinie. Z wykształcenia jest prawnikiem, z zawodu - dziennikarzem i pisarzem. Za pracę dziennikarską był wyróżniany i nagradzany, otrzymał m.in. Theodor-Wolff-Preis i Nannen Preis.

Maxim Leo urodził się w 1970 roku w Berlinie. Ukończył politologię i przez wiele lat pracował jako dziennikarz. Obecnie pisze książki oraz scenariusze do seriali kryminalnych. Jest laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej za opowieść "Haltet euer Herz bereit".

Wspólnie napisali kilka książek, w tym "Es ist nur eine Phase, Hase", która przez ponad rok znajdowała się na liście bestsellerów Spiegla i została zekranizowana.

"Historia opowiedziana z punktu widzenia kota, który pomaga człowiekowi odzyskać chęć do życia. Zachwycająco niesztampowa".

"Focus"

"Gdy sięgnęłam po tę książkę, mój wewnętrzny kot aż zamruczał z zachwytu. Ja też, tak jak koty, lubię chadzać własnymi drogami. Tym razem nie szłam sama, towarzyszył mi Frankie. Przeniósłszy się do jego świata, doświadczyłam wielu wzruszających chwil, ciekawych momentów i zabawnych sytuacji. Jeśli chcecie popatrzeć na świat oczami kota, ta książka jest dla was!"

@oh_my_cat

[Wydawnictwo Otwarte, 2023]

Użytkownik: Que_Sabe 27.12.2023 18:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Richard Gold po stracie ż... | Marylek
Urocza, lekka książka o poważnych sprawach. Polecam każdemu, kto ma ochotę na ładnie opowiedzianą historię, trochę w klimacie książek Fredricka Backmana. Są momenty smutne, są momenty zabawne, dużo tu humoru sytuacyjnego ze zwierzętami w roli głównej, nie brakuje strawnie podanych mądrości o życiu, przy których łatwo otrzeć się o banał. Autorom udaje się zrobić to z wdziękiem, przyprawić żartem i nie wpadać w coelhizmy. Widać też znajomość kociej natury, dzięki której opisy zachowań Frankiego są bardzo realistyczne i pełne uroku.
Książka miła jak kocie futerko (z niewielkim dodatkiem ostrego pazura smutku) :)