Dodany: 31.08.2023 11:58|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Finaliści Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023

Poznaliśmy siedem książek, które trafiły do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Decyzją jury wśród nich znalazły się po dwie pozycje polskie i ukraińskie, po jednej słowackiej i niemieckiej, a także powieść autorstwa niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Bośni i Hercegowiny. Zwycięzca bądź zwyciężczyni zostanie ogłoszona 14 października.

Na laureatkę bądź laureata Angelusa 2023 czeka nagroda w wysokości 150 tys. zł. Jest to najwyższa finansowa nagroda literacka w Polsce. Ponadto autorki i autorzy książek znajdujących się w finałowej siódemce mogą liczyć na wyróżnienia finansowe w wysokości 5 tys. zł, z kolei nagroda w wysokości 40 tys. zł trafi w ręce autorki bądź autora najlepszego przekładu.

Poniżej prezentujemy pozycje, które zostały wybrane do finałowej siódemki:
1. Świetlana Droga: Obóz koncentracyjny w Doniecku (Asiejew Stanisław)
2. Córeczka (Duda Tamara)
3. Czepiec (Kucbelová Katarína)
4. Ten się śmieje, kto ma zęby (Rudzka Zyta)
5. Spis paru strat (Schalansky Judith)
6. Bella, ciao (Siemion Piotr)
7. Skąd (Stanišić Saša)

O nominacjach do Angelusa 2023 zadecydowało jury, któremu od ubiegłego roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiadają: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w literaturze), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

Dodatkowym wyróżnieniem, o które ubiegają się finaliści, jest Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniająca pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddając głosy na książki z finałowej siódemki). Laureat lub laureatka plebiscytu otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu. W tym roku głosowanie, które odbywać się będzie na stronie www.angelus.com.pl, wystartuje 18 września i potrwa do 13 października.

Więcej informacji o wyróżnionych tytułach przeczytacie na stronie nagrody.

Źródło: http://angelus.com.pl
Zdjęcie: http://angelus.com.pl