Dodany: 05.10.2023 13:41|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jon Fosse laureatem literackiej Nagrody Nobla!

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Norweg Jon Fosse. Akademia Szwedzka nagrodziła go za "za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane".

Laudację na cześć tegorocznego noblisty wygłosił pisarz i profesor Anders Olsson, który podkreślił, że Jon Fosse "łączy zakorzenienie w języku i naturze swojego norweskiego pochodzenia, a jego twórczość, pisana w języku nynorsk, obejmuje bogactwo sztuk teatralnych, powieści, tomików poezji, esejów, książek dla dzieci i tłumaczeń".

Jon Fosse urodził się w 1959 r. w norweskim mieście Haugesund. Wychował się na zachodnim wybrzeżu Norwegii - tam właśnie rozgrywa się większość jego utworów.

W 1983 r. zadebiutował powieścią "Raudt, svart" (Czerwone, czarne), dwa lata później wydał książkę "Stengd gitar" (Zamknięta gitara), a w 1986 r. tomik poezji "Engel med vatn i augene" (Anioł z wodą w oczach). Rozgłos przyniosły mu jednak dramaty. Po polsku drukowano je na łamach "Dialogu", ukazały się także "Sztuki teatralne".

W 2019 r. ukazały się pierwsze dwa tomy "Septologii" - prozatorskiego opus magnum Fossego. Kolejne trzy części (3-5) ukazały się w 2020 r., dwie ostatnie (6-7) rok później. To historia dwóch mężczyzn noszących to samo imię - Asle. Pierwszy tom tej książki ukazł się właśnie po polsku w tłumaczeniu Iwony Zimnickiej nakładem wydawnictwa ArtRage.

Jest autorem nie tylko powieści, scenariuszy, sztuk teatralnych, ale też książek dla dzieci. Jego książki zostały przetłumaczone na 50 języków, a sztuki są wystawiane na ponad 1000 scenach teatralnych. To sprawia, że jest najczęściej wystawianym norweskim dramaturgiem po Henriku Ibsenie.

Fosse jest czwartym pisarzem z Norwegii, który został uhonorowany Nagrodą Nobla. Pierwszym był Bjørnstjerne Bjørnson w 1903 roku, Knut Hamsun w 1920 roku oraz Sigrid Undset w 1928 roku.

Źródło: https://www.rmf24.pl/
Zdjęcie: Berg-Rusten, Ole/PAP/NTB

Użytkownik: idiom1983 05.10.2023 14:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Laureatem tegoro... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Najbardziej kibicowałem Ludmile Ulickiej, ale gratuluję Nobla Fossemu. To też jest moim zdaniem bardzo dobry wybór, który może sprawić większe zainteresowanie literaturą skandynawską w Polsce. A to literatura bardzo dobra i ciekawa, ze wszech miar warta czytania i uznania polskich czytelników. Co ciekawe, Fosse pisze w języku nynorsk, czyli w mniej popularnej niż bardziej rozpowszechniony bokmal, odmianie języka norweskiego. Można go więc porównać po części do Szczepana Twardocha, który nie boi się pisać o Śląsku po śląsku. Na razie, wydana pod koniec września "Septologia" Fossego, momentalnie zniknęła z półek księgarń.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 05.10.2023 15:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Laureatem tegoro... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
No, to już nie mam wątpliwości, czy kupować ebookową "Septologię". :-)