Dodany: 31.10.2023 08:39|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Urszula Honek z Nagrodą Conrada

Finałem 15. edycji krakowskiego Festiwalu Conrada była gala wręczenia nagrody za najlepszy debiut prozatorski. Statuetka trafiła do Urszuli Honek, autorki zbioru opowiadań "Białe noce".

W tym roku nominacje do Nagrody Conrada otrzymali:
Trash Story (Górniak Mateusz)
Wariant la Plata (Kozioł Paweł)
Trzy tłumaczki (Umiński Krzysztof)
Zaklinanie węży w gorące wieczory (Żarów Małgorzata)
Białe noce (Honek Urszula)

To do tej ostatniej, za sprawą głosów kapituły i publiczności, powędrowała nagroda.

Urszula Honek oprócz statuetki otrzymała kwotę 30 tysięcy złotych. Częścią nagrody jest też miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampania promocyjna wyróżnionej książki na łamach "Tygodnika Powszechnego".

Nagroda Conrada to już drugie wyróżnienie dla "Białych nocy" - książka otrzymała też Nagrodę im. Kościelskich. Wcześniej Urszula Honek zyskała uznanie jako poetka. Jej teksty ukazywały się między innymi w "Dwutygodniku", "Piśmie", "Tygodniku Powszechnym" i "Znaku".

Opowiadania ze zbioru "Białe noce" przedstawiają świat z perspektywy mieszkańców małej beskidzkiej miejscowości, żyjących w bliskim otoczeniu przyrody. Perspektywy czasowe mieszają się tam ze sobą, a z trudnych do uchwycenia powodów codzienność staje się niepokojąca i mroczna.

Mieliście okazję przeczytać zbiór opowiadań Urszuli Honek?

Źródło: RMF.FM
Zdjęcie: Adrian Pallasch / Materiały prasowe