Dodany: 01.11.2023 11:14|Autor:

z okładki


Był wirtuozem pierwszych zdań - mówiono, że takiego stylisty Rosja nie znała od czasów Gogola. Był także mistrzem biograficznego zmyślenia.

Aleksander Kaczorowski zmierzył się z trudnym zadaniem - jak opisać losy prozaika, który w opowieści o swoim życiu nieustannie meandrował między prawdą a fikcją? Wielu faktów z życiorysu Babla nie udało się ustalić, a on sam zacierał ślady. Był też pełen sprzeczności - chciał być pisarzem sowieckim i mieszkać we Francji, być i zarazem nie być czekistą i intelektualistą, Żydem i budionnowcem, kosmopolitą i człowiekiem radzieckim. W literaturę wierzył jednak do końca.


"Życie i pisarstwo Izaaka Babla to niebywale skomplikowana mozaika przypadku i konieczności, okrucieństwa i miłości, prywatności i wielkiej historii, która za nic ma jednostkowy los. Żeby coś takiego w pełni oddać - tworząc przy okazji wnikliwy portret epoki - potrzeba talentu i pióra Aleksandra Kaczorowskiego. Ta fascynująca książka jest tego bezspornym dowodem".

Tomasz Stawiszyński


Aleksander Kaczorowski (ur. 1969) - eseista i dziennikarz, tłumacz literatury czeskiej, autor biografii Oty Pavla, Bohumila Hrabala i Václava Havla, esejów "Praski elementarz" i "Ballada o kapciach", a także książek "Czechy. To nevymyslíš" i wywiadu rzeki z Aleksandrem Kwaśniewskim. Redaktor naczelny pisma "Aspen Review Central Europe". Za książkę o Havlu otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy oraz był nominowany do Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. Za książkę o Ocie Pavlu zdobył Górnośląską Nagrodę Literacką "Juliusz" i nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej, a także znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike. Laureat Nagrody im. Václava Buriana przyznawanej za wkład w rozwój dialogu środkowoeuropejskiego.


[Wydawnictwo Czarne, 2023]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: