Dodany: 09.03.2024 21:35|Autor:

Zbiór studiów z zakresu badań nad teatrem i karnawałem. Zawiera szkice o konkretnych przejawach praktyk karnawałowych lub teatralnych oraz o sposobie ich badania. Autor postrzega teatr w kontekście kulturowym i komunikacyjnym. W podobny sposób traktuje karnawał, analizując obie formy ludzkiej aktywności artystycznej i społecznej za pomocą analogicznych narzędzi. Poszerza spojrzenie na teatr o perspektywę antropologiczną i kulturoznawczą, a karnawał postrzega nie tylko w tradycyjnym horyzoncie etnograficznym, lecz także w kontekście antropologii widowisk.

Książka Wojciecha Dudzika "Struktura w antystrukturze. Szkice o karnawale i teatrze" ma charakter wyjątkowy, oryginalny i stanowi coś więcej niż tylko zbiór tekstów powstałych w różnych okolicznościach na przestrzeni ostatnich kilku lat. Szkice te, zamieszczone tu łącznie, prezentują jeden z ważnych nurtów współczesnej myśli teatrologicznej, czytelny zarówno w odniesieniu do sposobu ujmowania przedmiotu badań, jak i w podejmowaniu refleksji nad tożsamością dyscypliny. Konsekwencja i jednolitość tego zbioru, mimo skomponowania go w dwóch częściach - poświęconych karnawałowi i teatrowi - zasadza się na spójnej perspektywie badawczej, którą wyznacza antropologia widowisk i jej interdyscyplinarne powiązania. Nade wszystko jednak w tekstach tych uwidacznia się sam Autor, jego doświadczenia - karnawałowe, teatralne, badawcze, dydaktyczne.

Publikacja adresowana głównie do literaturoznawców i kulturoznawców oraz studentów i wykładowców akademickich kierunków humanistycznych.

[Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2012]