Dodany: 10.04.2024 13:49|Autor:

Dominic Lieven, ur. 1952, brytyjski historyk, profesor w Cambridge University (Trinity College) oraz członek British Academy i Royal Historical Society. Zajmuje się historią Rosji od czasów wojen napoleońskich do upadku imperium. Pochodzi z arystokratycznej rodziny wywodzącej się z Niemców bałtyckich. Mieszka w Japonii oraz Wielkiej Brytanii. "W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji" jest pierwszą książką Lievena przetłumaczoną na język polski.

"Książka jest całościowym ujęciem pierwszej wojny światowej, z ukazaniem jej przyczyn i skutków (w latach 1904-1920). Autor szczególną uwagę poświęca Europie Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Rosji. Jej pierwszoplanowa rola jest uzupełniona o kontekst europejski i globalny. Kwestie imperium i etnicznego nacjonalizmu uważa za potężne siły najnowszej historii, wciąż aktualne w rozumieniu współczesnego świata. Analizuje uwarunkowania geopolityczne oraz poglądy i motywacje działań ówcześnie panujących i rządzących, dyplomatów, wojskowych i publicystów. Wykorzystanie niedostępnych dotąd źródeł rosyjskich pozwala na pełniejsze spojrzenie na wielokrotnie opisywane już wydarzenia.

W fascynujący sposób Lieven wciąga czytelników w debaty arystokratycznych elit imperium na temat celów i możliwości polityki Rosji wobec Niemiec zwłaszcza, ale także wobec innych wyzwań, jakie pojawiają się w polityce międzynarodowej (i wewnętrznej - kwestie dojrzewających nacjonalizmów) początku XX wieku. To jest fascynująca, odświeżająca nasze spojrzenie na politykę sprzed lat 100 i na tę obecną lektura".

prof. dr hab. Andrzej Nowak

[Wydawnictwo Akademickie Sedno, 2022]