Dodany: 15.04.2024 16:51|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje prof. Zbigniew Mikołejko

Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko. Filozof, wybitny historyk religii, eseista i poeta miał 72 lata. Był autorem prawie tysiąca publikacji w dziewięciu językach. Został wyróżniony m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Prof. Mikołejko urodził się 24 lipca 1951 roku w Lidzbarku Warmińskim. Był kierownikiem Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członkiem Akademii Amerykańskiej w Rzymie oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wykładał na różnych uczelniach warszawskich oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ponadto Zbigniew Mikołejko był autorem prawie tysiąca publikacji w dziewięciu językach. Wśród jego książek można wymienić m.in. "Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu", "Kim jestem dla ciebie", "Elementy filozofii", "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa", "Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat" czy "Prowincje ciemności. Eseje przygodne". W kwietniu premierę miała książka Egzylia (Jesionowski Jerzy), którą profesor Zbigniew Mikołejko opatrzył komentarzami.

Prof. Mikołejko został wyróżniony m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka oraz Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną).

Źródło: interia.pl
Zdjęcie: EastNews/interia.pl