Dodany: 15.04.2024 08:02|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nowe władze Polskiego PEN Clubu

Poznaliśmy nowe władze Polskiego PEN Clubu. Podczas zebrania ogólnego członkowie dokonali wyboru zarządu i komisji rewizyjnej na kadencję 2024-2028. Prezesem został Marek Radziwon.

Oprócz Prezesa, Marka Radziwona, w Zarządzie zasiadają:
- wiceprezesi Teresa Chynczewska-Hennel oraz Henryk Woźniakowski,
- sekretarzyni Magdalena Heydel,
- skarbnik Paweł Próchniak.

Pełny skład zarządu oraz komisji rewizyjnej znajdziecie na stronie Polskiego PEN Clubu.

Polski PEN Club to założone w 1925 roku przez Stefana Żeromskiego stowarzyszenie literackie, wchodzące w skład międzynarodowego ruchu PEN Clubów. Prezesami Polskiego PEN Clubu byli wcześniej kolejno: Stefan Żeromski, Jan Lorentowicz, Ferdynand Goetel, Jan Parandowski, Juliusz Żuławski, Artur Międzyrzecki, Jacek Bocheński, Janusz Maciejewski, Władysław Bartoszewski, a od 2010 roku Adam Pomorski, który pełnił tę funkcję przez trzy kadencje i nie kandydował na kolejną.

Międzynarodowa federacja, która powstała w 1921 roku w Londynie, zrzesza ponad sto niezależnych, narodowych PEN Clubów z różnych krajów. Jego cel to promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy między pisarzami z całego świata. Stowarzyszenie kieruje się zasadą, że literatura pełni istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. Członkowie PEN – pisarze i humaniści – zobowiązują się przestrzegać zasad Międzynarodowej Karty PEN: deklaracji ideowej ruchu.

Źródło: penclub.com.pl/rynek-ksiazki.pl
Zdjęcie: penclub.com.pl