Dodany: 20.04.2024 14:09|Autor:

Książka: Trąbka do słuchania
Carrington Leonora
Notę wprowadził(a): jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki

"Inne Konstelacje Olgi Tokarczuk"

"Dobre książki chodzą własnymi drogami. Mają własne życie. Niektóre z nich nigdy nie dostępują popularności i ogólnego podziwu, inne tylko przez dłuższą chwilę cieszą się zainteresowaniem i są powszechnie czytane, a potem ulegają dziwnemu zapomnieniu na jakiś czas. Jeszcze inne, te najbardziej ekscentryczne, nigdy nie przenikają do szerszej świadomości i tkwią gdzieś na peryferiach literackiego kosmosu, świecąc swoim światłem i tworząc konstelacje o przedziwnych kształtach. W tej serii to właśnie na nie chcemy zwrócić uwagę czytelników. Nie oglądając się na kanony, gatunki, czasy, miejsca i języki, pozwolić im zabłysnąć i przywołać sensy, o których nie mieliśmy pojęcia. Pozwolić im odkryć się na nowo".

Olga Tokarczuk

"Trąbka do słuchania" Leonory Carrington - pisarki, malarki, skandalistki i feministki - to powieść przewrotna, szalona i wymykająca się wszelkim kategoriom. Perypetie ekscentrycznej staruszki Marion to historia kobiet pragnących wolności i przywrócenia im należnego miejsca w świecie. Ta ironiczna opowieść jest też pastiszem opresyjnej rzeczywistości oraz triumfem nieposkromionej wyobraźni.

[Wydawnictwo Literackie, 2024]

Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 05.05.2024 16:24 napisał(a):
Odpowiedź na: "Inne Konstelacje Olgi To... | jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki
Leonora Carrington (1917-2011) - malarka, pisarka, rzeźbiarka, skandalistka, feministka. Tworzyła burzliwy związek z wybitnym surrealistą Maksem Ernstem. Urodziła się w Wielkiej Brytanii, większość życia spędziła w Meksyku. Dzięki kultowej powieści "Trąbka do słuchania" zyskała sławę w Europie oraz Ameryce i stała się ikoną meksykańskiego feminizmu.