Dodany: 21.04.2024 11:31|Autor: zielkowiak

Gdy zabraknie nam energii...

Niezwykle potrzebna książka, która w kilku krótkich rozdziałach przybliża nam wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii i zagadnienia z nimi związane. Temat ten budzi obecnie wiele nadziei, ale i rodzi wiele pytań i kontrowersji. Każdy z nas niewątpliwie słyszał o turbinach wiatrowych czy panelach fotowoltaicznych. Uczymy się w szkole o elektrowniach wodnych i biopaliwach, ale nasza wiedza często jest płytka i powierzchowna.

Dlatego dobrze jest sobie poukładać w głowie tę wiedzę, a także nabrać rzetelnych podstaw – i tu wkracza Nick Jelley i jego "Energetyka odnawialna".
Cała seria "Krótki kurs" pomyślana jest w taki sposób, by nawet – a może ZWŁASZCZA – czytelnik bez przygotowania merytorycznego zgłębił i zrozumiał różne zagadnienia naukowe.

Odnawialne Źródła Energii (OZE) to dynamicznie rozwijający się rynek. Każdy z nas potrzebuje energii – w domu, w pracy, podczas wypoczynku. Jednocześnie świadomość nieuchronnych zmian klimatycznych prowadzi nas do poszukiwania coraz to nowych jej źródeł. Wiele osób wie, że przyczyny tych zmian leżą w spalaniu paliw kopalnych i związanych z tym emisjach gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla.

Czy energia, pozyskana z wiatru, słońca, wody, spalania biomasy zastąpi tradycyjne źródła energii? Jak bardzo kosztowne są to zmiany? Czy każdy z nas powinien zainstalować na dachy domu ogniwa fotowoltaiczne i przesiąść się do samochodu, napędzanego biopaliwem?

Niewątpliwie książka Jelleya nie daje jednoznacznej odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie przyszłyby nam do głowy w związku z OZE. Ale nie o to chodzi, by znaleźć na nie odpowiedź na niespełna dwustu stronach. Chodzi o zdobycie solidnych podstaw wiedzy o energetyce odnawialnej, tak by samodzielnie móc zabrać w przyszłości głos w dyskusji na jej temat i dokonać jak najbardziej sprzyjających społeczności i środowisku naturalnemu wyborów. W tym niewielkim tomie znalazło się też miejsce na krótki rys historyczny, dotyczący pozyskiwania przez człowieka energii, od czasów najdawniejszych, aż po szczególną rolę OZE w latach kryzysu naftowego w drugiej połowie XX w. i dzień dzisiejszy.

Nick Jelley, emerytowany profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, jasno też daje nam do zrozumienia, dlaczego potrzebujemy energetyki odnawialnej, jakie niebezpieczeństwa wiążą się ze spalaniem paliw kopalnych i wyjaśnia, co efekt cieplarniany ma wspólnego z globalnym ociepleniem (i dlaczego nie należy mylić tych dwóch pojęć).
W kolejnych rozdziałach zapoznamy się z historią, technologią i wykorzystaniem: energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej, w tym energii pozyskiwanej z pływów oceanicznych i fal, ze spalania biomasy oraz energii jądrowej.

Jelley przedstawia perspektywy rozwoju każdej z tych technologii, a w tym także inne nowoczesne pomysły, powiązane z zagadnieniami dotyczącymi energetyki, takie jak wychwytywanie i sekwestracja dwutlenku węgla, budowa nowoczesnych sieci przesyłowych czy dekarbonizacja przemysłu grzewczego i transportu.

W dzisiejszych czasach każdy powinien mieć taką wiedzę, dlatego warto sięgnąć po Energię odnawialną!