Dodany: 26.04.2024 14:24|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka kwietnia: "Lód" Jacka Dukaja

Kwietniowy laureat BiblioNETkowej książki miesiąca jest już znany! Najwięcej Waszych głosów otrzymała propozycja autorstwa Jacka Dukaja "Lód". Sprawdźcie szczegóły.

W kwietniu motyw przewodni głosowania wybrał dla Was mchpro. Zgłosiliście 16 propozycji w różny sposób nawiązujący do tematu historii alternatywnej. Jak uzasadniał mchpro, w tym miesiącu poszukiwaliśmy książek, (...) których akcja dzieje się w świecie, gdzie historia potoczyła się innym torem niż w rzeczywistości.

W Waszym głosowaniu bezkonkurencyjny okazał się Lód (Dukaj Jacek) (zgłoszony przez mchpro), zdobywając 34 punkty. Na drugim miejscu z 18 punktami znalazł się Człowiek z Wysokiego Zamku (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)), a na trzecim - Jak zawsze (Miłoszewski Zygmunt) z 16 "oczkami" na koncie (oba tytuły zgłoszone przez Marylka).

A tak nawiązanie do motywu przewodniego zwycięskiej propozycji uzasadniał mchpro:
Jest rok 1924. Car nadal rządzi Rosją, belle époque trwa, a I wojna światowa nigdy się nie wydarzyła. W sercu tego świata leży Syberia - tygiel, w którym czarna fizyka i zimna logika tworzą nową historię. Przyczyną tej metamorfozy historii XX wieku był upadek meteorytu tunguskiego. Składał się on z tungetytu - nowej formy materii, ujawniającej ukryty dotychczas związek pomiędzy prawami termodynamiki i logiki. Benedykt Gierosławski, młody polski matematyk i hazardzista, zostaje wysłany przez czynowników Ministerium Zimy z zamarzniętej Warszawy na Syberię w poszukiwaniu swojego ojca - zesłańca. Kawał dobrej literatury.

A Was zachęcamy do lektury wszystkich interesujących Was tytułów z naszej tematycznej listy. Poniżej prezentujemy pełne wyniki:

1. Lód (Dukaj Jacek) - 34 pkt.
6. Kwiat paproci - 9 pkt.
10-12. 1Q84: Tom 1 (Murakami Haruki) - 3 pkt.
13-14. Oni (Dick Kay) - 1 pkt.
Użytkownik: Meszuge 29.04.2024 09:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwietniowy laure... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Lodu" akurat nie polecam. To tylko... Dmuchany ryż :-)
Użytkownik: mchpro 29.04.2024 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "Lodu" akurat nie polecam... | Meszuge
Jak głosi ludowa mądrość: "Jeden lubi ogórki, drugi - ogrodnika córki."
Obaj mają rację :-)