Dodany: 24.06.2005 11:03|Autor:

Książka: Tysiąc kulek
Pohl Peter
Notę wprowadził(a): ::.. ViNiA ..::

Åsa, Markus i Allan. Trójka młodych, bardzo różnych ludzi. Dla Åsy z pozoru liczy się tylko nauka, komputer i dociekanie praw rządzących rzeczywistością, ale tak naprawdę... marzy o Markusie; Markus wpada w złe towarzystwo i udaje obojętnego, a wolny czas spędza majsterkując przy swoim busie, ale tak naprawdę... podkochuje się w Åsie; Allan zaś, „brat krwi” Markusa, miesza się ustawicznie w jakieś ciemne sprawki, aby ostatecznie wstąpić na drogę przestępstwa.

Pochodzą z różnych środowisk, uczęszczają do różnych szkół, inaczej spędzają wolny czas, ich losy są jednak powiązane. Co łączy tę trójkę? Czy da się to zmierzyć, a dalsze losy bohaterów – przewidzieć? A może jest jakiś wzór, który determinuje życie? Czy znając jego parametry: charakter rodziny, środowisko rówieśnicze, obserwując tło szkolnych i domowych konfliktów, dowiemy się, co z nas wyrośnie? Zdaniem Åsy, przydatna może się tu okazać znajomość... rachunku prawdopodobieństwa.

"1000 kulek" to powieść o życiu szwedzkiej młodzieży, będącej o krok od dorosłego życia, a także ciekawy zbiór przykładów sugerujący, że to, kim będziemy jako dorośli, może się okazać już w piaskownicy.

Mroczny thriller dla młodzieży.

Co jest ważne? Co jest uczciwe?
Gdzie kończy się zabawa, a zaczyna zbrodnia? Jaki jest TWÓJ system wartości?

"Ale ja nienawidziłem. Do jasnej cholery, mówię, że nienawidziłem tych bab, i naprawdę nienawidziłem! Wiem, wiem, uważa się, że małe dzieci nie potrafią żywić takiej nienawiści, ale mnie to gówno obchodzi, co inni sądzą, bo ja i tak wiem, że nie mają racji: bo można nienawidzić nawet jak się ma pięć lat, nienawidzić tak, że starczy na całe życie, wiem coś o tym. Bo obiecałem sobie, że pozabijam te wszystkie baby, co do jednej, że będę czekał i nie zapomnę, że jak urosnę i będę silny, to wszystko będzie pestka, podejdę i poskręcam im karki. Myślisz, że przesadzam, ale ja naprawdę sobie postanowiłem, że je wymorduję".

[wyd. Jacek Santorski & CO, 2005]

Użytkownik: jakozak 29.07.2008 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Åsa, Markus i Allan. Trój... | ::.. ViNiA ..::
Nie, nie i jeszcze raz nie.
Z początku wydawała się bardzo interesująca. Ciekawy pomysł z narracją.
Autor w miarę pisania książki stracił koncept. Dziełko z piątki na początku spadło do jedynki, a w najlepszym razie dwói.

<Osaczenie. Podłość nauczycieli. Namiętności. Trójka nastolatków, wklinowanych pomiędzy własne przysięgi, podejrzenia rodziców i policyjne interwencje. Co jest ważne? Co jest uczciwe?
Gdzie kończy się zabawa, a zaczyna zbrodnia? Jaki jest TWÓJ system wartości?>

Nic z tych rzeczy! Naiwne i przedramatyzowane. Tak na siłę, sztucznie i dziecinnie.