Dodany: 30.06.2005 10:00|Autor: Czajka

Książka: Śmierć pięknych saren
Pavel Ota (właśc. Popper Otto)

Magiczna rzeka dzieciństwa

Nie miałam nigdy przekonania do literatury czeskiej. Nie ze względu na złe doświadczenia, bo takich nie doznałam, po prostu zadziałała zła siła stereotypu i uprzedzenia. Czeski kojarzył mi się tylko z Dzielnym Wojakiem Szwejkiem i piwem. No i Rumcajsem oczywiście. Wielką byłam ignorantką.

O "Śmierci pięknych saren" przeczytałam kiedyś bardzo entuzjastyczny felieton i nabrałam chęci, aby się samej przekonać, co też takiego zachwycającego tam jest. Chęć powoli dojrzewała i dojrzewała, aż po paru latach dojrzała na tyle, że sięgnęłam po książkę i zaczęłam czytać. Muszę stwierdzić, że nie zawiodłam się.

Ota Pavel, chory psychicznie dziennikarz, napisał szereg opowiadań w ramach terapii. W moim egzemplarzu z 1998 wydanym starannie w serii Biblioteki Bestsellerów przez wydawnictwo Muza, zebrane są te opowiadania w dwa zbiory - "Śmierć pięknych saren" i "Jak spotkałem się z rybami" - oba zawierają wspomnienia z dzieciństwa, ponieważ to właśnie te wspomnienia mają największe działanie terapeutyczne.

Od pierwszych stron zaczynamy lubić autora i od pierwszych stron książka nas urzeka swoją baśniową urodą. Napisana jest pięknym, prostym językiem. Poszczególne słowa gładko i bez oporów składają się w zdania, zdania tworzą melodię, której słuchamy z przyjemnością. Słuchamy o łowieniu ryb w krystalicznie czystej rzece, o sarnach pasących się nad jej brzegami i o ludziach, którzy nad tymi brzegami mieszkali. Czytamy o miłości, przyjaźni, godności, o sile przetrwania i o sile marzenia. Patrzymy na światło odbite od srebrnych grzbietów karpi, okoni i szczupaków, na igiełki lodu pryskające spod siekiery przy wyrąbywaniu przerębla zimą i na opadłe płatki jabłoni i wiśni wiosną. Podziwiamy czar tych miejsc. Wyobrażamy sobie Otę jako dziecko. Wspominamy siebie jako dziecko i wspominamy nasze własne rzeki. Nagle uświadamiamy sobie, że przecież my też mamy takie bajkowe miejsca z dzieciństwa. Jest w nich przefiltrowany przez minione lata smutek i śmiech, więc trochę się śmiejemy, a trochę płaczemy.

Pięknie Pavel pisał o rybach, ale najpiękniej pisał o swoim tatusiu (udatnym tatinku), nieporównanym marzycielu i wizjonerze. Romantyku, który na miarę Don Kichota podejmował się kolejnych walk z wiatrakami, odnosił zwycięstwa, ponosił porażki, ale nawet po największych rozczarowaniach nie tracił nadziei.

Wody magicznej rzeki nie wyniosły Oty Pavla z odmętów szaleństwa. Jego walka z chorobą skończyła się tragicznie śmiercią samobójczą. Ale zostawił tę rzekę nam. Możemy sobie nad nią siadać i patrzeć, jak płynie. Naprawdę warto.

Użytkownik: Robinn{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 11.05.2006 09:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie miałam nigdy przekona... | Czajka
Małe sprostowanie-Ota Pavel zmarł na zawał serca.
Użytkownik: librarian 18.12.2006 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie miałam nigdy przekona... | Czajka
Warto. I mnie urzekła proza Pavla, aż chce się pojechać nad te stawy, rzeki, jeziora. Odwiedzić zamek krzywoklacki. Polecam.
Użytkownik: Rewolwer_Ocelot 16.10.2010 15:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie miałam nigdy przekona... | Czajka
Rzeczywiście od pierwszych stron polubiłam autora i całą jego rodzinę. Polubiłam rzeki, stawy i ryby (nawet potrawy z ryb opisane są niezwykle smakowicie). Zamarzyło mi się pojechać na Czeską prowincję, nad jakiś stary rzeczny młyn.
Książka napisana w niezwykłym klimacie, w której nie brak nostalgii i tęsknoty za dzieciństwem. Magiczne przestrzenie, magiczne przygody, magiczni ludzie i zwierzęta. Czytasz i robi się też tak jakby magicznie;)