Dodany: 19.07.2005 21:18|Autor:

Książka: Od zmarłej księżniczki
Mourad Kenizē
Notę wprowadził(a): Gitka

opis z okładki

Wielki bestseller we Francji, przetłumaczony na kilkanaście języków. Książka wyróżniona przez francuskie czytelniczki nagrodą magazynu "Elle". Prawnuczka ostatniego tureckiego sułtana opowiada o życiu swej matki. Barwna powieściowa biografia niezwykłej kobiety. Prawdziwa historia, którą czyta się jak baśń.

Jest rok 1918. Siedmioletnia Selma obserwuje z pałacu ostatniego sułtana upadek imperium otomańskiego. Po ustanowieniu republiki i skazaniu na banicję rodziny panującej dziewczynka zamieszkuje z matką w Libanie. Cierpią nędzę i upokorzenia. "Księżniczka w pocerowanych ponczochach" przeżywa niespełnioną miłość do druzyjskiego wodza. Zaślubiona nieznajomemu radży, przybywa do Indii poruszonych wystąpieniami Gandhiego. Wszędzie obca - nie rozumiana i nie rozumiejąca praw, dążeń, lęków i pragnień ludzi, pomiędzy których gna ją Historia i Obyczaje - ucieka do Paryża. Tam spotyka swoją wyśnioną miłość. Ale oto wybucha II wojna światowa i znowu o szczęściu księżniczki decyduje Historia.

[AMBER, 1993]

Wyświetleń: 2054
Użytkownik: mitek 29.11.2006 19:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Wielki bestseller we Fran... | Gitka
Uważam, że jest to bardzo piękna książka. Autorka opisuje różne rodzaje miłości. Opinie i obserwacje dziecka, dziewczynki oraz dorosłej kobiety.
Czytając książkę czuje się to, że autorka napisała ją z dokładnością. Wyraziła myśli oraz uczucia Księżniczki Selmy. Księżniczka zgodziła się poślubić człowieka, którego nigdy nie widziała na oczy. Po raz pierwszy ujżała swojego męża na ślubie a zakochała się w nim póżniej. Jest tu ukazana również czysta prawdziwa przyjaźń do eunucha. Czytając książkę nie mogłam się od niej oderwać /kilka razy się popłakałam/. Uważam, że warto ją przeczytać. Jest to jedna z niewielu książek do której można powrócić.
Autorka opisując sceny oraz ukazując uczucia zrobiła to tak jak gdyby malowała obraz.