Dodany: 15.09.2005 00:43|Autor: irbis

Moja pierwsza...

Dla mnie ta książka jest pierwszą tego autora, jaką przeczytałam. I zrobiła na mnie duże wrażenie. Bardzo mi się podobał sposób pisania Péreza-Revertego, opisy samych walk, postaci i sytuacji. Nawet jeśli jego inne książki są o klasę wyższe (co mam zamiar sprawdzić) to w tej jest sporo ważnych rzeczy.

Jest pewien typ ludzi, którzy są bardzo ufni. Wynika to z tego, że człowiek odruchowo przyjmuje, że Jego system wartości jest wyznawany też przez innych. I dlatego uważa, że skoro on jest godny zaufania i honorowy, to dlaczego inni nie mają być, ba, to jest dla niego bardziej oczywiste, niż sytuacja odwrotna.

Można powiedzieć, że jest to złe postępowanie, bo często się obrywa. Poza tym jest to w jakiś sposób ocenianie innych pochopnie. Ale czy, z drugiej strony, mamy każdego człowieka na ulicy podejrzewać i bać się go?

Książka, choć przewidywalna, jest super. Bo chociaż mogłam przewidzieć pewne fakty, to wcale nie chciałam, żeby okazały się one prawdą. Ja, jak wszyscy, też nie lubię zawodzić się na ludziach, nawet jeśli są fikcyjnymi postaciami.