Dodany: 31.10.2005 17:12|Autor: Miela

Indie kolonialne według Orwella

George Orwell urodził się w Indiach jako syn angielskiego urzędnika. "Birmańskie dni" powstały na podstawie tego, co tam zobaczył. Książka traktuje o Anglikach, kolonizatorach Indii i Hindusach, którym ci oświeceni Europejczycy niosą najnowsze zdobycze cywilizacji.

Oczywiście wszystko wygląda jak najgorzej. Anglicy sprawili, że Hindusi nienawidzą siebie i ich. Orwell opisuje intrygi knute przez jednych i drugich. Pisze o nudzących się Anglikach szukających zajęcia w dręczeniu innych lub zabijających czas piciem alkoholu. O Hindusach, którzy chcąc dorównać Anglikom niszczą swoich rodaków.

Książka smutna, nie powala na kolana, ale przeczytać warto - po raz kolejny Orwell przedstawia los tych najbiedniejszych i zepsucie angielskiej inteligencji, nawet gdy bieda jest wszędzie dookoła.

Użytkownik: Deva 08.06.2007 01:10 napisał(a):
Odpowiedź na: George Orwell urodził się... | Miela
Książka kiepska. Jak to powiedział sam Orwell "(...)jest to koszmar z literackiego punktu widzenia(...)". Długie opisy, wolno tocząca się akcja, a właściwie prawie jej brak. Nie oznacza to jednak, że jest ona niewarta przeczytania. Plusem są na pewno wyraziste postacie, i cała otoczka w postaci zachowania Brytyjczyków i ich mentalności. Nie polecam, ale i nie odradzam jakoś szczególnie.