Dodany: 09.11.2005 20:22|Autor: Monia74

Żywa historia

Tytuł tej pozycji, „Słówka historyczne czyli III Rzeczpospolita w cytatach”, mówi chyba wszystko. Trud zebrania mądrych i mniej mądrych, tych ostatnich jest zdecydowanie więcej, wypowiedzi polskich polityków podjęła się dziennikarka Agnieszka Laskowska.

W książce znalazły się wypowiedzi wszystkich tych, którzy tworzyli III Rzeczpospolitą od 1989 do 2004 roku. Wydaje się, że cytowane wypowiedzi zostały dobrane na tyle dobrze, że wraz z krótkimi, ale trafnymi komentarzami tworzą swoistą kronikę ostatnich kilkunastu lat. Czyta się tę pozycję szybko, przypominając sobie postacie, które już dawno zeszły ze sceny politycznej, a także te, które nadal, pomimo upływu lat, trwają. Czasem można wybuchnąć śmiechem, bo język polskich polityków jest dość specyficzny, do czego już chyba się przyzwyczailiśmy. Lecz jest to gorzki śmiech. Pojawia się refleksja na temat naszych polityków, którzy często wprawiają społeczeństwo w zażenowanie, ośmieszając nie tylko samych siebie, ale, co gorsza, tych, których powinni przyzwoicie reprezentować.

Myślę, że warto przeznaczyć kilka godzin na lekturę tej książki, która, w przeciwieństwie do tradycyjnych podręczników historii, opiera się na prawdziwym, soczystym, pełnym emocji języku.