Dodany: 10.11.2005 14:38|Autor:

opis z okładki

Na początku XX wieku młoda żona bogatego przemysłowca z Seattle, Ellen Rimbauer, zamieszkała we wzniesionej przez męża, nawiedzanej przez duchy, monumentalnej rezydencji „Czerwona Róża”. Budynek wydaje się żyć własnym życiem: jego ściany rosną, odkrywane są nowe korytarze, a na przestrzeni lat znika lub ginie tu kilkadziesiąt osób. Czytając prowadzony przez Ellen pamiętnik, obserwujemy jej przemianę z niewinnej dziewczyny prześladowanej przez zaborczego, seksualnie nienasyconego małżonka, w dojrzałą kobietę. Świadoma swojej przewagi, nawiązuje łączność z mrocznymi siłami drzemiącymi w murach i staje się ich mimowolną sojuszniczką. Dopomaga jej w tym pokojówka Sukeena, której nie są obce tajniki czarnej magii.

Tajemnicze wydarzenia w „Czerwonej Róży” wielokrotnie szokowały społeczność miasta Seattle. Wyjaśnienie części zagadek przyniósł dziennik Ellen, przypadkowo odnaleziony po kilkudziesięciu latach przez dr Joyce Reardon z Uniwersytetu Beaumont, badaczkę zjawisk nadprzyrodzonych.

Pod fikcyjnym nazwiskiem Joyce Reardon (dr med., adiunkt Wydziału Zjawisk Paranormalnych) ukrywa się RIDLEY PERSON, popularny w USA autor powieści kryminalnych i przyjaciel Stephena Kinga, z którym grywa w zespole Rock Bottom Remainders. „Czerwona Róża”, porównywana do „Tajemniczego dziennika Laury Palmer” z „Twin Peaks” Davida Lyncha, powstała na motywach napisanego przez Kinga scenariusza miniserialu telewizji ABC pod tym samym tytułem, wyświetlanego w marcu 2001 roku. Przez prawie rok autorstwo książki przypisywano samemu mistrzowi grozy, który świadomie nie dementował przypuszczeń czytelników, dziennikarzy i krytyków literackich.

[ALBATROS, 2004]

Wyświetleń: 2066