Dodany: 28.11.2003 12:25|Autor: villena

Książka: Przepiórki w płatkach róży
Esquivel Laura

Smak życia

Titę i Pedra od pierwszego spotkania łączy gorąca miłość. Niestety, zgodnie z rodzinną tradycją najmłodszej córce nie wolno wyjść za mąż – musi pozostać w domu opiekując się matką aż do jej śmierci. A że mama Elena jest osobą apodyktyczną i bezwzględną, przyszłość Tity nie rysuje się zbyt ciekawie. Pedro chcąc być blisko ukochanej decyduje się poślubić jedną z jej sióstr, nie trzeba jednak wielkiej wyobraźni, by dostrzec, że jego plan ma sporo wad.

Podtytuł książki brzmi: “Powieść w zeszytach na każdy miesiąc – przepisy kucharskie, historie miłosne tudzież porady domowe zawierająca” - i w zasadzie zdanie to idealnie oddaje tak konstrukcję, jak i treść powieści.

Niezbyt gruba książeczka (niewiele ponad 180 stron) podzielona jest na rozdziały, z których każdy odpowiada jednemu miesiącowi. Rozdziały nie są długie, więc całość czyta się dość szybko – lektury starcza akurat na jeden nastrojowy wieczór.

Każdy rozdział przestawia jeden epizod z życia Tity, koncentrując się na tym, co w tym życiu najistotniejsze – na miłości do Pedra i na sztuce kulinarnej. W zasadzie obie pasje Tity są ze sobą ściśle powiązane. Poprzez wykwintne, pracochłonne i starannie przygotowywane potrawy można bowiem doskonale przekazywać emocje i uczucia. Smutek, pożądanie czy żal odczuwane w trakcie przygotowywania posiłku stanowią najbardziej niezwykłe przyprawy, potrafiące zupełnie zmieniać smak dań.

Egzotyczne przepisy kulinarne stanowiące wstęp do każdego rozdziału, dokładne opisy przygotowywania potraw, opisy zajęć domowych w tradycyjnym (a wręcz konserwatywnym) meksykańskim domu budują niezwykły nastrój książki. Odrobina magii, którą przyprawione jest niemal niemal każde wydarzenie sprawia, że powieść można nie tyle czytać, co smakować.

Użytkownik: hburdon 15.05.2012 23:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Titę i Pedra od pierwszeg... | villena
W opisie z okładki stoi: "Niestety, zgodnie z meksykańską konserwatywną tradycją najmłodszej córce nie wolno wyjść za mąż, bo musi opiekować się matką." Czytałam tę książkę wiele lat temu i tak to właśnie zapamiętałam, jako meksykańską tradycję. Wczoraj przeczytałam ponownie i okazało się, że jest tak, jak piszesz: to żadna meksykańska tradycja, to tradycja rodzinna. Co więcej, nie wiemy właściwie, czy rzeczywiście taka tradycja istnieje - czy też może Mama Elena wymyśliła ją jako kolejny sposób dręczenia Tity?