Dodany: 21.12.2005 23:55|Autor: borejko

Czy dla wszystkich?

Książka "Harry Potter i kamień filozoficzny" opisuje bogate w tajemniczość i przygodę życie jedenastoletniego Harry'ego. Czyta się ją błyskawicznie, akcja wartko pędzi i nie wymaga od czytelnika wielkiego wysiłku. Książka jest pozbawiona rozważań filozoficznych (jakby na przekór tytułowi) oraz wnikania w psychologiczne aspekty działalności człowieka, zresztą po co, skoro ten człowiek okazuje się nie człowiekiem, tylko czarodziejem, a jego świat tylko od czasu do czasu zahacza o świat ludzki (mugoli - czyli nas). Jest książką dla tych, którzy nie czytali zbyt wiele i chcą polubić czytanie, a mają raczej więcej niż 11 lat. (Grubość książki - jak i całej serii - na pewno nie zachęca młodszych czytelników do samodzielnnego przeczytania jej). Przeczytałam wszystkie książki z tej serii (bynajmniej nie z powodu zachwytu nad nimi, powodem była chęć dyskusji na ten temat z własnym synem). Nie polecam książki nikomu, bo nie ma w niej takich fragmentów, które chciałoby się czytać i czytać, nie ma w niej jakichś niezapomnianych cytatów, które powtarza się sobie, bo coś sobą wnoszą. Nie jestem również przeciwnikiem książki o Harrym Potterze. Przywodzi mi na myśl raczej książki typu "Wszystko dla pań", z tym że chodzi raczej o czytelnika młodszego (i to nie zawsze rocznikiem). Cieszy mnie fakt, że spora część czytelników pani Rowling przechodzi bezboleśnie od "Harry'ego" do "Hobbita" i to właśnie zaliczyłabym na plus.

Użytkownik: majak 22.12.2005 16:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka "Harry Potter i k... | borejko
Nie zgadzam się z Tobą. Mam dużo więcej niż 11 lat, a za sobą dużo przeczytanych książek i JESTEM FANKĄ HARREGO POTTERA. Nie zaliczam tej książki do jakiejś super literatury, ale nie uważam jej za gniota. Dla mnie jest cudną bajką, przy której naprawdę odpoczywam po codziennym obcowaniu z literaturą poważną i naukową. Książkę polecam wszystkim, którzy chcą się na moment cofnąć w czasie i na powrót stać się beztroskim dzieckiem.Dzięki właśnie tej książce moja córka ZACZĘŁA CZYTAĆ i teraz czyta bardzo dużo. ;-)))
Użytkownik: borejko 23.12.2005 00:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie zgadzam się z Tobą. M... | majak
Cieszę się, że to co napisałaś po drugim zdaniu, jest prawie potwierdzeniem mojej wypowiedzi. (sic!)
Czy odzyskiwanie ciała na cmentarzu polecasz jako beztroski powrót w czasie do udanego dzieciństwa?(To nie jedyny mroczny fragment z serii o Harrym.)
I czy mogłabyś przypomnieć sobie coś z tej ksiązki, co choć fragmentami byłoby np: "Kiedy spojrzysz na nocne niebo, usłyszysz śmiech gwiazd. To ja- mieszkając na jednej z nich- będę śmiał się do ciebie. I będziesz czuł się tak, jakby śmiały się wszystkie gwiazdy.
Znów zabrzmiały srebrne dzwoneczki jego śmiechu."(A. de Saint-Exupery " Mały Książę"),
czy coś lżejszego kalibru: "To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu. Jeżeli słyszę bzykanie, to znaczy, że ktoś bzyka, a jedyny powód bzykania, jaki ja znam, to ten, że się jest pszczołą."(A.A.Milne "Kubuś Puchatek").
Znam fanów Harrego Pottera, którzy skończyli już 65 lat i z niecierpiwością oczekują następnego tomu, ale czy to coś zmienia? Bedąc człowiekiem nadal są mugolami- według aksjomatu tejże książki.
I jeszcze jedno- nie jestem przeciwnikiem tej książki(znam gorsze), ja tylko nie jestem jej zwolennikiem. Pozdrawiam.
MIŁYCH ŚWIĄT DLA REDAKCJI I UŻYTKOWNIKÓW BN-ki.
Użytkownik: majak 23.12.2005 13:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszę się, że to co napi... | borejko
Znam o wiele bardziej mroczne i krwawe bajki dla dzieci, które nie są wytworami naszych czasów a pochodzą z poprzednich epok (miałam kiedyś taki przedmiot jak historia literatury dziecięcej). Harry Potter dorasta i głupie by było gdyby zachowywał się (mając 15 - 16 lat)jak dziecko 11 letnie. To czy dziecko ma czytać tę książkę zależy przede wszystkim od rodziców. W dobie krwawych gier komputerowych Harry Potter jest naprawdę nieszkodliwy. Pozdrawiam :-)